Grupa krwi dziecka, a ojcostwo – czy ma znaczenie?

W przypadku, gdy grupa krwi dziecka nie zgadza się z grupą krwi jego rodziców mogą się pojawić wątpliwości w kwestii tego, kto tak na prawdę jest jego ojcem. Należy pamiętać jednak, że grupa krwi nie jest jednoznacznym wyznacznikiem w kwestii ojcostwa. Może je jedynie wstępnie wykluczyć, ale nigdy nie potwierdza. Właściwie określone ojcostwo jest możliwe tylko przy wykorzystaniu testów DNA. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego grupa krwi nie jest wiarygodna?

Przy jakich grupach krwi można wykluczyć ojcostwo?
Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice?
Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jaka grupa krwi dziecka po rodzicach?
Czy istnieją pewniejsze sposoby ustalenia ojcostwa niż grupa krwi?

Przy jakich grupach krwi można wykluczyć ojcostwo?

Pomimo, że grupa krwi dziecka nie jest głównym wyznacznikiem tego czy dana osoba jest ojcem czy nie, niektóre grupy mogą pomóc przy rozwiązaniu tego problemu, nie należy jednak brać tego za pewnik. Dzięki znajomości grupy krwi matki i ojca, można określić jaką grupę może mieć dziecko. Należy pamiętać, że na świecie żyje ogromna liczba osób z tą samą grupą krwi, dlatego nie należy się nią kierować przy określaniu ojcostwa. Ojcostwo można wykluczyć przy grupach krwi nie pasujących do grup powstałych po połączeniu grupy matki oraz ojca.

Czy dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice?

To pytanie zadają sobie prawie wszyscy rodzice u których pojawiła się niepewność. Odpowiedź jest prosta – tak, dziecko może mieć inną grupę krwi niż rodzice. Jak to się dzieje? Jeśli wrócimy pamięcią na zajęcia z biologii w szkole, na pewno przypomnimy sobie lekcję o dziedziczeniu genów. W naszym organizmie, a dokładniej w DNA znajdują się geny, które nazywane są heterozygotą i homozygotą. Jeśli u obojga rodziców występują geny heterozygotyczne, dziecko dziedziczy gen homozygotyczny matki i ojca, np: matka AB, ojciec A – w takim przypadku dziecko może odziedziczyć grupę krwi B. Takie przypadki są dosyć częste i całkowicie normalne.

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jaka grupa krwi dziecka po rodzicach?

Aby mieć pewność co do grupy krwi jaką może odziedziczyć dziecko, należy upewnić się jakie istnieją możliwości. Trzeba wziąć pod uwagę grupę krwi każdego z rodziców. Sprawdzić to można samodzielnie, używając tabeli, lub sprawdzając na stronach oferujących, tzw. kalkulatory grupy krwi.

Czy istnieją pewniejsze sposoby ustalenia ojcostwa niż grupa krwi?

Pomimo, że grupa krwi może pomóc rozjaśnić sytuację, nie należy kierować się tylko nią. Jeśli ma się wciąż wątpliwości powinno się zwrócić o pomoc do klinik wykonujących badanie DNA. Powstaje wtedy profil genetyczny, na którego podstawie można prawidłowo określić ojcostwo.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA