Co zrobić, gdy ojciec dziecka jest nieznany?
 

Co zrobić, gdy ojciec dziecka jest nieznany?

Badanie na ojcostwo polega na dostarczeniu próbki DNA potencjalnego ojca do laboratorium. Ma to na celu ustalenie, czy dany mężczyzna faktycznie jest biologicznym tatą. Może się ono odbywać za pośrednictwem procedur sądowych lub na własną rękę. 

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo są pewne?
Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo?
Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo?

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?

Profesjonalne badanie może kosztować w granicach 500-1000 zł, a nawet kilku tysięcy. Na rynku pojawiają się też tanie testy po kilkadziesiąt złotych, które można zamówić do domu. Należy jednak zastanowić się, czy takie badania dają stuprocentową gwarancję oraz czy nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów.

Czy badania na ojcostwo jest pewne?

Sąd może zlecić badanie, gdy rozstrzyga się zaprzeczenie ojcostwu, jego uznanie lub alimenty. Test daje 99,9999% pewności, że zbadany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka lub stuprocentowo to wykluczyć. Wynik ten jest wiarygodny i niepodważalny, ze względu na to, że sprawdzane są 24 markery DNA.

Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo?

Dzisiejsza medycyna pozwala na pobranie próbki od jeszcze nienarodzonego dziecka po 10 tygodniu ciąży, ponieważ we krwi matki występuje wolne, pozakomórkowe DNA płodu. Można to zrobić również po 48 godzinach od narodzenia dziecka, bądź w każdym innym momencie jego życia, gdyż materiał genetyczny nie zmieni się w ciągu lat.

Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo?

Czas otrzymania wyniku na ojcostwo może różnić się, ze względu na rodzaj próbki dostarczonej do laboratorium.

-Badanie wymazu z wewnętrznej strony policzka trwa zwykle 10 dni od dostarczenia go do placówki.

-Badanie przedmiotów należących do domniemanego ojca, takich jak szczoteczka do zębów lub do włosów, trwa od około 10 do 15 dni roboczych.

-Badanie przeprowadzone podczas ciąży, które wykorzystuje badanie krwi matki, w której występuje wolne, pozakomórkowe DNA dziecka, trwa również 10 dni, mimo zastosowania specjalistycznego sprzętu.

-Badanie można wykonać również po latach, do 18 roku życia. Wtedy biologiczny ojciec może uznać dziecko za zgodą matki. Otrzymanie wyników w tej sytuacji trwa równie szybko.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA