Badanie DNA na ojcostwo – co warto o nim wiedzieć?

Badanie DNA na ojcostwo, czyli badanie pokrewieństwa, to aktualnie najbardziej skuteczna metoda, która pozwala na ustalenie ojcostwa. Testy DNA umożliwiają ustalenie, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Wynik testu na ojcostwo jest jednoznaczny i nie podlega wątpliwościom. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo?
Czy badanie DNA na ojcostwo można zrobić za darmo?
Kto płaci za badanie DNA na ojcostwo?
Kiedy zrobić badanie DNA na ojcostwo?

Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo, zlecone prywatnie, może kosztować od około 600 złotych do około 2500 złotych. Cena zależy od wielu czynników, takich jak oferty danego laboratorium, metody pobierania próbek i ich rodzaju czy od ilości badanych osób. Natomiast w przypadku ceny badania DNA na ojcostwo na drodze sądowej, to mieści się ona w przedziale około 1400 – 1800 zł. Wynika to z procedur, jakie muszą być zachowane podczas analizowania i pobierania próbek. Jeśli chodzi o badanie DNA na ojcostwo w ciąży, to jego koszt waha się między 2000 a 7000 złotych i jest zależny od metody pobierania próbek DNA dziecka do badania.

 

Czy badanie DNA na ojcostwo można zrobić za darmo?

W związku z tym, że badanie DNA na ojcostwo nie jest powiązane ze zdrowiem i jego polepszeniem, to nie jest ono refundowane przez NFZ. Jednakże koszta testów są coraz mniejsze i można często rozłożyć opłatę na raty. Darmowe badanie DNA na ojcostwo może być realizowane jednak w dwóch przypadkach, na drodze sądowej:

  • gdy ma miejsce ciężka sytuacja finansowa uniemożliwiająca uiszczenie kosztów za test,
  • gdy dane dziecko, w stosunku do którego ustalane jest ojcostwo jest w oddziale opiekuńczo-wychowawczym.

 

Kto płaci za badanie DNA na ojcostwo?

W przypadku, gdy badanie DNA na ojcostwo jest zlecone prywatnie, to płaci zleceniodawca – osoba zlecająca wykonanie badania. Nie istnieje możliwość zwrotu uiszczonej opłaty bez względu na wynik testu DNA. Natomiast w przypadku badań do celów sądowych są dwie możliwości. Jeżeli jest ono zlecone prywatnie, to płaci za nie zleceniodawca, a jeśli jest wykonywanie na zleceniu sądu, to sędzia ustala, kto będzie musiał dokonać opłaty. Najczęściej koszta musi uiścić przegrana strona – mężczyzna lub matka.

 

Kiedy zrobić badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo można wykonywać zawsze wtedy, gdy występuje podejrzenie, że ojcostwo prawne nie zgadza się z ojcostwem biologicznym dziecka. W sądzie dochodzi wówczas do rozprawy, w której rozwiewane są wszelkie wątpliwości związane z tą kwestią. Test przeprowadza się też wtedy, gdy jedna strona chce potwierdzić ojcostwo, a druga odmawia, albo gdy istnieje przypuszczenie, że prawny ojciec może nie być biologicznym ojcem.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA