Na czym polega terapia dla par?
 

Na czym polega terapia dla par?

Na czym polega terapia dla par

Czasem małżeństwo lub para znajduje się w kryzysie, nie wie, jak rozwiązać swoje problemy i konflikty. Oboje czują się wypaleni i mają wrażenie, że związek nie ma dalszego sensu. Ale jeśli w ich głowie zakiełkuje myśl o terapii dla par, to są w połowie drogi do naprawienia swojego związku. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega terapia dla par – wszystko dokładnie Ci wyjaśnimy.

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega terapia dla par?

Terapia nierzadko jest jedynym ratunkiem dla związku, jednak nie zawsze może zakończyć się powodzeniem. Nie jest ona jednak niczym wstydliwym, ani strasznym. Nie należy się jej bać. Jeśli chcemy jeszcze popracować nad związkiem, warto się na nią wybrać.

Terapia małżeńska to przede wszystkim rozmowa, w której uczestniczą trzy osoby. Są nimi terapeuta i para, która chciałaby rozwiązać swój konflikt. Rozmowa z terapeutą niekoniecznie będzie czymś łatwym. Poruszamy podczas jej trwania trudne dla nas tematy, spory, w których nie jesteśmy w stanie samodzielnie się porozumieć i znaleźć wspólnego konsensusu.

Spotkania u różnych terapeutów mogą się nieco od siebie różnić w zależności od tego, w jakim nurcie pracuje terapeuta. Mogą to być terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, w podejściu systemowym i terapia Gestalt. Warto wcześniej zapoznać się z tymi terminami i sprawdzić w jakim nurcie pracuje wybrany terapeuta i czy taki typ terapii będzie nam odpowiadał.

Jakie są cele terapii dla par?

Podstawowym celem terapii dla par jest rozwiązanie problemów małżeńskich/w związku. Najważniejszym jest uwrażliwienie na potrzeby partnera, a także wyeliminowanie zachowań, które prowadzą do konfliktów. Terapeuta podczas terapii będzie próbował:

  • nauczyć nas, jak komunikować swoje potrzeby i emocje,
  • rozumieć uczucia własne i partnera,
  • naprawić relację i więzi, które zostały osłabione.

Musimy przygotować się na to, że nie zawsze terapia przyniesie skutek. Nie każda para będzie potrafiła naprawić swoje relacje i zaleźć porozumienie.

Czy warto skorzystać z terapii dla par?

Skoro już opowiedzieliśmy Ci o tym na czym polega terapia dla par, teraz pora na kilka wskazówek, kiedy i czy warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Na terapię trzeba wybrać się, kiedy samodzielnie nie potrafimy już rozwiązywać kryzysów, każda rozmowa kończy się kłótnią, konfliktem lub agresją.

Terapia będzie też idealnym rozwiązaniem, gdy nie czujecie się już dobrze w związku, macie poczucie wypalenia, nie odczuwacie potrzeby kontaktu fizycznego z partnerem, przeżywacie trudną sytuację rodzinną, finansową, śmierć kogoś bliskiego. To również może mieć niekorzystny wpływ na związek i waszą relację.

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA