Karmienie piersią przed testem na ojcostwo – czy ma wpływ na wynik?

karmienie piersią przed testem na ojcostwo

Chcesz zrobić test na ojcostwo u bardzo małego dziecka – które jest jeszcze karmione piersią? Być może zastanawiasz się, czy karmienie go tuż przed pobraniem wymazu z policzka do badania może mieć wpływ na wynik… Bez obaw: jeśli zdecydujesz się na wiarygodne laboratorium, wydany wynik będzie pewny i jednoznaczny.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy karmienie piersią wpływa na wynik testu na ojcostwo?

Podczas karmienia piersią materiał genetyczny matki może znaleźć się w jamie ustnej dziecka. Co zatem w sytuacji, jeśli wymaz z policzka do testu na ojcostwo zostanie pobrany zaraz po karmieniu? Czy wynik może być nieprawidłowy?

Nie! Może się co najwyżej zdarzyć, że laboratorium wykryje mieszaninę DNA. Zauważy to od razu i nie wykona analizy. Widoczne będą 2 profile genetyczne – a każdy człowiek ma swój unikalny.

Wiarygodne laboratorium zgłasza w takiej sytuacji, że konieczne jest ponowne pobranie. Nie wykona badania na próbce, która jest zanieczyszczona. Żeby test był możliwy, na próbce musi być obecne DNA wyłącznie jednej osoby.

Ciekawy artykuł: Czy da się oszukać test na ojcostwo?

Czy da się sfałszować wynik badania na ojcostwo?

Karmienie piersią dziecka przed pobraniem wymazu nie wpłynie na wynik – może jedynie spowodować konieczność ponownego pobrania próbki. Także picie, jedzenie, palenie papierosów, rzucie gumy i jakiekolwiek inne zanieczyszczenie jamy ustnej nie będzie miało znaczenia dla wyniku.

Dlaczego laboratoria zalecają, aby nie robić tego około godziny przed pobraniem? Właśnie dlatego, żeby próbka nie była zanieczyszczona.

Również inne czynniki – np. choroba, używki, infekcja, leki czy ciąża – nie mają wpływu na wynik testu na ojcostwo. Bada się bowiem fragmenty DNA, które są niezmienne bez względu na czynniki zewnętrzne.

Jakie próbki można pobrać od małego dziecka?

Wiele osób pobiera wymazy z policzka u tak małego dziecka podczas snu. Nic dziwnego – takie pobranie jest całkowicie bezbolesne, a do tego trwa kilkadziesiąt sekund.

Oprócz wymazów z policzka od noworodka czy niemowlęcia można przekazać do badania np. smoczek, chusteczkę, czapeczkę, gumki od pampersa i wiele innych próbek.

Każda próbka jest tak samo pewna, ponieważ w każdej znajduje się takie samo DNA.

Poczytaj więcej: Z tych próbek można wykonać badanie DNA


zdjęcie: Virvoreanu-Laurentiu/pixabay.com

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA