Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo? Sprawdź! ➡
 

Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo?

badania DNA koszt, badanie DNA koszt, koszt badania DNA, koszt badań DNA

Koszt badań DNA to dla wielu osób jedna z ważniejszych kwestii przy wyborze testu na ojcostwo. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego – w końcu nikt nie chce przepłacać. Z drugiej jednak warto zdawać sobie sprawę, co tak naprawdę ma wpływ na cenę testu na ojcostwo. Czy najtańsze badania DNA na ojcostwo są tak samo pewne i wiarygodne? Czy koszt badania DNA to najważniejszy czynnik, którym należy się kierować?

Badania DNA koszt – tego dowiesz się z artykułu:

Ile wynosi koszt badań DNA?

To, ile wynosi koszt badań DNA, zależy od wielu czynników. W internecie można znaleźć jednak oferty od ok. 500 złotych do ok. 7000 złotych. Badania po narodzinach, w których biorą udział ojciec i dziecko (czasami również matka, jeśli wybierzesz test z procedurą sądową) zamykają się zwykle w kwocie do ok. 2500 złotych.

Co więc z badaniami za ok. 7000 złotych? To już zupełnie inna bajka – tyle zapłacisz za bardzo nowoczesne badanie genetyczne wykonywane jeszcze na etapie ciąży (od 8. tygodnia), które wykonywane jest opatentowaną metodą na podstawie DNA wyizolowanego z krwiobiegu ciężarnej.

Ciekawy artykuł: Koszt ustalenia ojcostwa – czy 500 złotych wystarczy, by zyskać pewność?

Od czego zależy koszt badania DNA?

Koszt badania DNA na ojcostwo zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

  • Liczba analizowanych markerów DNA – obecnie najszerszym zakresem na rynku jest badanie aż 34 markerów. Złotym standardem jest natomiast analiza 24 charakterystycznych miejsc na DNA. Ważne, by wybrać badanie minimum 24 markerów, szczególnie przy uczestnictwie tylko ojca i dziecka. Dzięki temu można uzyskać pewny wynik.
  • Wyniki wydawane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii – czyli potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem min. 99,9999% lub wykluczenie ojcostwa 100%. Właśnie analiza 24 lub w razie potrzeby 34 markerów DNA pozwala wydać wynik z takim prawdopodobieństwem.
  • Akredytacja PCA – uzyskanie akredytacji PCA jest kosztowne, ponieważ konieczne do jej otrzymania jest wdrożenie szeregu procedur i spełnienie wielu wymagań. Tylko nieliczne laboratoria się na to decydują. Tymczasem akredytacja PCA świadczy o wysokiej jakości analiz, bezstronności w działaniu i całkowitej pewności wyniku. Co więcej – tylko laboratoria akredytowane mogą wykonywać badania na rzecz sądów czy prokuratury.
  • Certyfikaty – regularne poddawanie się kontrolom zewnętrznym to gwarancja, że wydawany wynik jest pewny, jednoznaczny i wiarygodny. Najważniejsze certyfikaty to GEDNAP i ISFG.
  • Wysokiej jakości odczynniki – niektóre laboratoria same produkują odczynniki (bo to po prostu tańsze), które nie są poddawane walidacji. Tymczasem takie odczynniki „domowej roboty” mogą generować błędy w analizie.
  • Doświadczenie w badaniach DNA – coraz częściej badania na ojcostwo wykonują zwykłe laboratoria analityczne, które nie mają doświadczenia w genetyce. Warto wybrać laboratorium, które specjalizuje się właśnie w DNA.
  • Możliwość umieszczenia danych osobowych na wyniku – bardzo tanie badania na ojcostwo są badaniami anonimowymi i laboratoria nie dają możliwości umieszczenia danych osobowych uczestników. A warto mieć wybór. Dlaczego? Wynik z danymi osobowymi jest bardziej wiarygodny np. dla sądu czy drugiej strony. Bardzo często taki można wykorzystać w sądzie, np. w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa.

Czy przy wyborze badania DNA warto kierować się tylko kosztem?

Nie, nie i jeszcze raz nie… Wyobraź sobie, że robisz najtańsze badania DNA z popularnego portalu aukcyjnego. Wydajesz 500 złotych za test w laboratorium bez akredytacji, certyfikatów, doświadczenia, na wątpliwej jakości odczynnikach… Jaką masz pewność, że wynik rzeczywiście potwierdzi lub wykluczy ojcostwo i że będzie wiarygodny?

Coraz częściej zgłaszają się do mnie osoby, które zrobiły tanie badanie, ale wątpliwości wcale ich nie opuściły. Aby się ich pozbyć, konieczne było zrobienie badania raz jeszcze – tym razem w pewnym laboratorium. A wtedy płaci się dwa razy…

Poczytaj też: Błędny wynik badania DNA – prawdziwe historie ku przestrodze…

Wynik testu na ojcostwo jest wynikiem ważnym na całe życie, który może mieć na nie realny wpływ. Warto wybrać laboratorium, które zapewni jednoznaczny rezultat i nie pozostawi już żadnych wątpliwości.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA