Jak zarejestrować dziecko krok po kroku

jak zarejestrować dziecko, jak zarejestrować dziecko w Polsce

Stałeś się właśnie dumnym tatą wspaniałego malucha? Teraz czeka Cię rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC). Ta prosta instrukcja pomoże Ci zrobić to krok po kroku.

1. Przygotuj wymagane dokumenty

Dokumenty konieczne do zgłoszenia dziecka to jedynie dowód osobisty lub paszport osoby, która dokonuje zgłoszenia. Jest on potrzebny tylko do wglądu, co oznacza, że nie trzeba oddawać urzędnikowi jego kopii.

Niezbędne jest również zaświadczenie lekarskie – karta urodzenia, jednak dokument ten zostaje dostarczony przez personel szpitala (do 3 dni od momentu jej wydania). Przed wizytą w USC upewnij się (np. telefonicznie) czy karta urodzenia została już przekazana.

Inne osoby upoważnione do rejestracji dziecka w USC to matka dziecka (jeśli pozwala jej na to stan zdrowia), opiekun matki (gdy nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych) lub pełnomocnik (który musi mieć pełnomocnictwo).

2. Sprawdź adres właściwego USC i pilnuj terminu

Na zgłoszenie dziecka masz 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia w szpitalu. Rejestracja powinna nastąpić w Urzędzie Stanu Cywilnego, który jest właściwy miejscu przyjścia dziecka na świat. Przykładowo, jeśli mieszkasz w Krakowie, a dziecko urodziło się w szpitalu w Katowicach – zgłoszenie musi nastąpić w USC w Katowicach.

Czytaj też: Etapy rozwoju dziecka

3. Nadaj dziecku imię

Pamiętaj, że powinno być uzgodnione również z matką dziecka. Możesz nadać dziecku maksymalnie dwa imiona i żadne z nich nie może być: zdrobniałe, ośmieszające ani nieprzyzwoite.

Może natomiast być imieniem obcym. Gdy przedstawisz urzędnikowi imię, może odmówić jego przyjęcia (gdy nie spełnia warunków określonych wyżej) i nadać imię z urzędu. Masz wtedy 14 dni na odwołanie się od tej decyzji.

Po nadaniu imienia zostanie przygotowany protokół z danymi dziecka oraz danymi rodziców, który musisz podpisać.

4. Odbierz akt urodzenia dziecka

Dostaniesz jeden skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – jest on bezpłatny i wydawany od razu. Dziecko dostanie również numer pesel i zostanie zameldowane (w miejscu, które zostanie wskazane przez Ciebie), a Ty otrzymasz potwierdzenie, że doszło do tych dwóch czynności.


Zobacz też: 

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA