Jak obniżyć alimenty?
 

Jak obniżyć alimenty?

jak obniżyć alimenty, obniżenie alimentów

Obecna sytuacja odbija się niekorzystnie nie tylko na naszym samopoczuciu, stanie zdrowia czy kontaktach międzyludzkich. Bardzo często wywołuje również obniżenie dochodów, a nawet całkowitą ich utratę. To powoduje, że coraz większa liczba mężczyzn zadaje sobie pytanie: jak obniżyć alimenty?

🎯 Jeśli również Ty mierzysz się z tym problemem, przed obniżeniem alimentów zastanów się… czy płacisz je w ogóle na swoje dziecko!

✅ Tak naprawdę nie jest to do końca oczywiste – zwłaszcza gdy z matką dziecka byliście razem krótko, rozstaliście się w przykrych okolicznościach czy od początku nie byłeś pewny swojego ojcostwa.

Obniżenie alimentów – tego dowiesz się z artykułu:

Czy płacę alimenty na swoje dziecko?

Ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej zależy Ci na obniżeniu alimentów. Zanim rozpoczniesz działania w tym kierunku, zastanów się, czy Twoje alimenty są płacone na pewno na Twoje dziecko… Coraz więcej mężczyzn płaci je bowiem bezpodstawnie! Jak to możliwe?

⏩ Podjęcie decyzji o płaceniu alimentów jest bardzo często podyktowane honorem czy chęcią ratowania związku – mimo wciąż narastających wątpliwości co do ojcostwa. Płacić alimenty oczywiście trzeba, jednak na swoje dziecko.

Najczęstsze powody wątpliwości co do ojcostwa to:

przelotna znajomość i szybkie pojawienie się dziecka na świecie,

podejrzenie zdrady (np. związane z plotkami, brakiem podobieństwa, dziwnym zachowaniem partnerki, niezgadzającą się grupą krwi),

utrudnianie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Poczytaj więcej: Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?

Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?

Jeżeli płacisz już alimenty, a okaże się, że bezpodstawnie – poniesione koszty nie zostaną zwrócone. Im szybciej dowiedziesz prawdy, tym szybciej uda Ci się uniknąć dalszych niepotrzebnych wydatków. Co zrobić, żeby sprawdzić swoje podejrzenia i zyskać dowód dla sądu?

⏩ Najlepiej pomyśleć o teście na ojcostwo – wynik badania genetycznego to jednoznaczna informacja, czy jesteś ojcem dziecka, wobec którego płacisz alimenty. Ojcostwo zostanie potwierdzone? Świetnie, uzyskasz spokój na zawsze. W przypadku wykluczenia zyskasz natomiast szansę na uniknięcie w przyszłości niepotrzebnych kosztów.

Do wykonania badania na ojcostwo wystarczy udział dziecka i ojca. Do badania możesz przekazać dowolne próbki – oprócz wymazów z policzka np. chusteczkę z katarem, smoczek, nadmuchany balonik, włosy z cebulkami, szczoteczkę do zębów, czy nawet nadgryziony chrupek kukurydziany lub patyczek z lizaka.

Kiedy można obniżyć alimenty?

Rozpoczęcie sprawy o obniżenie alimentów jest możliwe w momencie, gdy w przeszłości został wydany wyrok ustalający ich wysokość. Niezbędne jest wykazanie, jaką sytuację majątkową mają strony – muszą to być trwałe i istotne zmiany.

Najczęstsze argumenty prowadzące do obniżenia alimentów to:

  • Niezależna od danej osoby utrata pracy – np. związana likwidacją pracodawcy, zwolnieniami, redukcją etatów.
  • Narodziny następnego dziecka – każde z dzieci powinno być równe i otrzymywać pomoc finansową w równej mierze.
  • Utrata możliwości zarobku – np. związana z wypadkiem.

Jak obniżyć alimenty?

W przypadku wniesienia pozwu o obniżenie alimentów konieczne jest udowodnienie swoich racji. Musisz więc przedstawić dowody i szczegółowo opisać swoją sytuację.

Pozew należy wnieść do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich według miejsca zamieszkania uprawnionego do pobierania alimentów.

To może Cię zainteresować: Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo? Sprawdź! ✅

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA