Coraz częściej zgłaszają się do mnie osoby, które zastanawiają się nad zasadnością wykonania testu na ojcostwo przed rozprawą w sądzie. Być może lepiej, aby to sąd skierował na takie badanie? Tak naprawdę – najlepiej do sądu zgłosić się już z gotowym wynikiem testu. To może nie tylko skrócić czas postępowania, ale też pomóc oszczędzić pieniądze. Dlaczego?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
- Czy w sądzie można wykorzystać wynik badania na ojcostwo bez udziału matki?
- Kiedy warto zrobić test na ojcostwo?
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?
Przedstawienie w sądzie wyniku testu na ojcostwo to bardzo często szansa na szybsze zakończenie sprawy. Wykonanie badania DNA na ojcostwo bez skierowania z sądu pozwala:
♦ Oszczędzić czas i nerwy – tak naprawdę sądy rzadko kierują na badania DNA. Częściej chcą wydać swój wyrok na podstawie innych dowodów, do których należą np. smsy, zdjęcia czy zeznania świadków.
To powoduje, że do zakończenia sprawy potrzeba kilku rozpraw, nierzadko rozłożonych w czasie. Przedstawienie wyniku badania na ojcostwo bardzo często pozwala zmniejszyć liczbę rozpraw, czasami nawet do jednej!
♦ Oszczędzić pieniądze – wraz z każdą dodatkową rozprawą rosną koszty sądowe. A co więcej – jeśli jednak sąd zdecyduje się skierować na badania genetyczne, prawdopodobnie będą to badania droższe. I chociaż wielu osobom wydaje się, że to sąd pokrywa koszty badań na ojcostwo – tak nie jest.
Za badania DNA zlecone przez sąd najczęściej płacą strony postępowania. Zwolnienie z kosztów następuje w bardzo rzadkich sytuacjach, np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.
♦ Wybrać dogodne miejsce i termin wykonania testu – co jest wygodne i pozwala dopasować realizację badania do swojego harmonogramu.
Czy w sądzie można wykorzystać wynik badania na ojcostwo bez udziału matki?
Badania na ojcostwo z pełną procedurą sądową zakładają udział matki. A jeżeli nie ma możliwości, aby uczestniczyła w teście? Czy wynik badania ojcostwa tylko ojca i dziecka można wykorzystać w sądzie?
Z mojego doświadczenia wynika, że jak najbardziej! Bardzo często takie wyniki są wykorzystywane w sądzie, a na ich podstawie są wydawane wyroki. Szczególnie, jeśli na wyniku znajdują się dane osobowe ojca i dziecka – dlatego warto o to zadbać (istnieją laboratoria, które nie wymagają pisemnej zgody obojga rodziców).
Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo z danymi osobowymi? Może się przydać!
Kiedy warto zrobić test na ojcostwo?
Wynik testu na ojcostwo warto mieć przed rozprawą w sądzie, np. o ustalenie czy zaprzeczenie ojcostwa. Jakie są jeszcze inne powody, dla których wykonywane są te badania?
Chęć rozwiania wątpliwości – które pojawiły się np. w związku z plotkami, niezgadzającą się grupą krwi czy podejrzeniem zdrady. Takie wątpliwości same nie znikają, a rosną z każdym dniem.
Potrzeba uzyskania dowodu dla prokuratora – jeżeli minął termin na zaprzeczenie ojcostwa lub gdy mężczyzna chce rozpocząć sprawę o zaprzestanie płacenia alimentów, potrzebuje dowodu dla prokuratury. Tylko wtedy możliwe będzie rozpoczęcie postępowania. Bardzo dobrym dowodem jest właśnie wynik badania na ojcostwo.
Chęć uzyskania pewności przed uznaniem ojcostwa – ta poważna decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto wykonać test. To pozwoli uniknąć wielu przykrych konsekwencji i podjąć odpowiednią decyzję.
To może Cię zainteresować: Uznanie ojcostwa przed porodem – o tym pamiętaj…
Brak komentarzy, bądź pierwszy!