Dlaczego do badania ojcostwa wykorzystuje się wymazy z policzka?

test na ojcostwo

Choć badanie ojcostwa już od co najmniej kilkunastu lat wykonywane jest z wymazu z policzka, to wiele osób nadal myśli, że bardziej pewnym materiałem do testu DNA jest krew. Wydaje nam się, że tylko ona stanowi na tyle wartościowy nośnik DNA, żeby móc ocenić pokrewieństwo pomiędzy ojcem i dzieckiem. Rzeczywistość jest jednak inna…

DNA jest niezmienne

Po pierwsze warto mieć świadomość, że nasze DNA jest niezmienne. Oznacza to, że bez względu na to czy zostanie ono wyizolowane z krwi, z wymazu z policzka czy też np. z cebulek włosów jest ono dokładnie takie samo. Nie ma zatem większego znaczenia na podstawie jakich próbek wykonany jest test na ojcostwo. Jego wynik bowiem będzie taki sam jeśli tylko będziemy mieć pewność, że pobrane próbki pochodzą od właściwych osób (ojca i dziecka).

Dlaczego wymaz a nie krew?

Laboratoria genetyczne wykonują badania ojcostwa na podstawie wymazów zarówno dla celów prywatnych (dla osób indywidualnych) jak i na zlecenia sądów. Wymaz jest zatem materiałem jak najbardziej pewnym. Jego przewagę stanowi z kolei łatwość transportu. Tego typu próbki mogą być przewożone z powodzeniem nawet przez kilka dni.

Dodatkowo ich pobranie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci. Dla nich pobranie krwi jest zawsze sytuacją bardzo stresującą i trudną. Z kolei wymaz z policzka do badania dla własnej wiedzy pobrać może rodzic, co dodatkowo wpływa na podniesienie komfortu tej czynności. Większość dzieci biorących udział w teście na ojcostwo nie ma świadomości do jakiego badania pobierane są od nich próbki.

Czy można wykonać badanie DNA na podstawie krwi?

Jeśli z jakiegoś sobie tylko znanego powodu nie chcesz wykonać badania na ojcostwo na podstawie wymazów z policzka możesz poprosić, aby laboratorium genetyczne pobrało od Ciebie i dziecka krew. Choć materiał ten jest znacznie rzadziej wykorzystywany do analizy ojcostwa, to jednak nadal zdarzają się sytuacje, że to właśnie z niego izolowane jest DNA badanych osób.


Zobacz też:

 

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA