Czy udając się na pobranie próbki do testu na ojcostwo muszę się jakoś przygotować?
 

Czy udając się na pobranie próbki do testu na ojcostwo muszę się jakoś przygotować?

Badanie DNA na ustalenie ojcostwa, badania dna na ustalenie ojcostwa

Udając się na różnego rodzaju badania diagnostyczne nierzadko zmuszeni jesteśmy odpowiednio się do nich przygotować. Bo przecież na pobranie krwi do podstawowej morfologii przychodzimy na czczo, przed wykonaniem USG jamy brzusznej musimy stawić się z pełnym pęcherzem. Takich przykładów można by wymienić co najmniej kilka. Stąd pojawia się pytanie czy na pobranie próbki do testu ojcostwa też musimy się jakoś specjalnie przygotować?

DNA nie zmienia się pod wpływem żadnych czynników zewnętrznych

Pobranie próbek do badania na ustalenie ojcostwa nie musi być poprzedzone żadnymi szczególnymi przygotowaniami ze strony klienta. Analizie poddawany jest bowiem materiał genetyczny (DNA), który nie ulega modyfikacji na przestrzeni lat. Oznacza to, że człowiek przychodzi na świat wyposażony w określony zestaw genów i z identycznym umiera. Na DNA nie wpłyną więc czynniki takie jak picie, jedzenie, stan zdrowia czy nawet zażywane leki. Nie ma zatem najmniejszej konieczności, aby pacjent przychodził na pobranie na czczo – czyli nie przyjmował pokarmów przez 6 do 8 godzin przed badaniem.

Nie trzeba być na czczo, ale…

Z uwagi na fakt, że próbkę do testu na ojcostwo stawowi wymaz z błony śluzowej policzka, pacjenci, od których zostanie on pozyskany (w tym także dzieci) proszeni są zazwyczaj o powstrzymanie się od jedzenia, picia płynów (z wyjątkiem czystej wody), żucia gumy oraz palenia papierosów na 2 godziny przed badaniem. W przypadku małych dzieci przerwę od spożywania pokarmu można ewentualnie nieco skrócić (zwykle do 1 godziny). Wymóg ten będzie dotyczył zarówno osób, które na pobranie postanowiły zgłosić się do placówki medycznej, jak i tych, którzy zdecydowali się przygotować materiały samodzielnie w domu.

Niezastosowanie się do powyższego zalecenia może spowodować, że resztki zalegającego w jamie ustnej pokarmu wpłyną negatywnie na jakość materiału, co z kolei uniemożliwi otrzymanie pełnych profili genetycznych i w rezultacie opóźni wydanie wyniku, gdyż pobór wymazów trzeba będzie wykonać ponownie.


Zobacz też:

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA