Przyczyny poronienia - czy mogą mieć podłoże genetyczne?
 

Przyczyny poronienia – czy mogą mieć podłoże genetyczne?

przyczyny poronienia

Elementów, które mają wpływ na poronienie jest wiele, jednak w 70% przypadków odpowiedzialne są za nie czynniki genetyczne, a dokładniej wadliwy materiał genetyczny komórek rozrodczych, tzw. aberracja chromosomowa.

Aberracja chromosomowa – skąd się bierze?

Aberracja chromosomowa jest zazwyczaj zupełnie przypadkowa i nie stanowi o przyszłych problemach. Czasem wady genetyczne u dziecka występują, gdy jeden z rodziców jest nosicielem nieprawidłowych chromosomów, dlatego warto przeprowadzić badanie kariotypu u obojga rodziców. U par, gdzie wykryto, iż jeden z partnerów jest nosicielem wady, ryzyko poronień czy urodzenia dziecka o opóźnionym rozwoju lub z poważnymi wadami genetycznymi jest wyższe.

Przeczytaj też: Przyczyny poronienia – jakie są najczęstsze?

Genetyczne przyczyny poronienia a kolejne ciąże

Badania genetyczne są w stanie określić realne szanse na utrzymanie kolejnej ciąży, ale przede wszystkim wskazują odpowiednią drogę lekarzowi prowadzącemu. Koniecznym elementem diagnostyki przyczyny poronień samoistnych są badania genetyczne komórek z niedonoszonej ciąży. Badanie to daje najwięcej odpowiedzi i pozwala stwierdzić czy powodem był niewłaściwy kariotyp. Wykrycie aberracji chromosomowej ujawnia przyczynę poronienia, ale także określa jakie są szanse utrzymania kolejnych ciąż.

Jakie badania warto zrobić?

Podstawowym badaniem jest badanie kariotypu u obojga rodziców i ma ono za zadanie potwierdzenie lub wykluczenie występowania aberracji u partnerów. Bardzo istotne są testy genetyczne materiału z poronienia, które najprecyzyjniej pozwalają określić przyczynę poronienia. Z kolei badanie genetyczne kobiety w kierunku trombofilii wrodzonej, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi, pozwala wykryć zmiany mogące powodować genetyczne skłonności do zatorów i zakrzepów naczyniowych.

To może Cię zainteresować: Jak zajść w ciążę? 3 praktyczne wskazówki

Każdy płód rozwija się według skrupulatnego planu zapisanego w genach i zależy on bezpośrednio od materiału genetycznego przekazanego przez rodziców. Odsetek wadliwego materiału genetycznego znacznie rośnie z wiekiem kobiet oraz nieprawidłowymi wynikami badań nasienia mężczyzn.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA