Jak sprawdzić, czy wnukowi należy się spadek?

czy wnukowi należy się spadek

Czasami zdarzają się sytuację, gdy dziadkowie nie mają pewności, że między nimi a wnukiem istnieją więzy krwi. Bywa, że mają wątpliwości co do tego, czy wnukowi należy się spadek. W takiej sytuacji znalazł się Marek… Mężczyzna chciał mieć pewność, czy Karol to naprawdę dziecko jego syna. Co zrobił? Wykonał jednoznaczne badanie pokrewieństwa.

„Synowa miała romans… A ja chciałem mieć pewność”

„Zawsze utrzymywała, że Karol jest moim wnukiem, ale nigdy nie mieliśmy dobrej relacji. Chociaż mój syn jej wybaczył i byli razem aż do jego śmierci (niestety zginął w wypadku samochodowym kilka lat temu), ja zawsze miałem wątpliwości… Nie mamy już żadnych przedmiotów należących do syna, więc wykonanie testu DNA na ojcostwo nie wchodziło w grę.

Poszukałem trochę w internecie i dowiedziałem się, że jest jeszcze inny sposób na sprawdzenie pokrewieństwa między nami. Pozwala na to badanie genetyczne z udziałem tylko moim i Karola. Jednak genetyka to potęga! Karol jest już dorosły i nie miał nic przeciwko wykonaniu testu – właściwie sam powiedział, że dla niego to też jest ważne.”

Zobacz też: Wnuczka poznasz po chusteczce – czyli o testach na ojcostwo i pokrewieństwo

Badanie pokrewieństwa między Markiem a Karolem – pewne i proste

Marek zlecił w laboratorium badanie genetyczne. Do analizy przekazał wymazy z policzka od siebie i Karola, które pobrali samodzielnie w domu.

„Pobranie wymazów było szybkie i naprawdę łatwe. Na wynik czekaliśmy kilkanaście dni. Nie powiem, trochę się stresowałem – w końcu miałem się dowiedzieć prawdy, po tylu latach! I wiecie, co się okazało? Badanie potwierdziło pokrewieństwo między nami! Poczułem niesamowitą ulgę i spokój! Żałuję, że nie zdecydowałem się wcześniej.”

Czy wnukowi należy się spadek? Badanie chromosomu Y

W przypadku Marka i Karola laboratorium przeprowadziło analizę chromosomu Y. Badanie potwierdziło pokrewieństwo, co oznacza, że chromosomy Y Marka i Karola są identyczne. Dlaczego?

Każdy człowiek ma dwa chromosomy warunkujące płeć. U mężczyzn są to X oraz Y, a u kobiet X oraz X – każdy z rodziców przekazuje swojemu dziecku jeden taki chromosom. Jeśli mężczyzna przekaże Y ma syna, a gdy X – ma córkę.

Chromosom Y przechodzi zatem z pokolenia na pokolenie w linii męskiej. Marek przekazał go swojemu synowi, a jego syn – Karolowi.

To może Cię zainteresować: Wątpliwości w rodzinie: Jak sprawdzić czy jesteśmy spokrewnieni?

4.8/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA