Chcesz wykonać badanie na ojcostwo, ale nie masz możliwości pobrania wymazu z policzka? Nic straconego! Laboratorium może pobrać DNA z włosa, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów i innych – pozornie nietypowych – próbek. Sprawdź, co jeszcze można wykorzystać! Zrób badanie dyskretnie i wygodnie.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy można zbadać DNA z włosa bez cebulki?
- Z czego można pobrać DNA? Guma do żucia, maszynka do golenia i… ciastko!
- Czy rodzaj próbki ma znaczenie dla pewności wyniku?
Test na ojcostwo – badanie w oparciu o każdą próbkę! Bezpłatna konsultacja
Niniejszy formularz przyjmuje zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wystarczy że podasz swoje dane, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w sprawie testu na ojcostwo. Konsultacja jest w 100% bezpłatna.
Czy można zbadać DNA z włosa bez cebulki?
Tak naprawdę DNA nie pobiera się z włosa, tylko z cebulki i naskórka, który się tam znajduje. Z tego powodu włosy przekazane do badania muszą te cebulki (widoczne gołym okiem) zawierać – powinny być więc wyrwane lub pochodzące ze szczotki, a nie obcięte. Ponadto najlepiej przekazać kilka sztuk włosów z cebulkami. Laboratoria proszą o 5-7 sztuk spakowanych do czystej papierowej koperty.
Z czego można pobrać DNA? Guma do żucia, maszynka do golenia i… ciastko!
Nie możesz zdobyć włosów z cebulkami? A może zastanawiasz się, z czego można pobrać DNA? Do badania genetycznego na ojcostwo można wykorzystać między innymi nietypowe próbki jak guma do żucia, maszynka do golenia czy nawet ciastko.
Inne elementy, z których można wyizolować DNA badanego, to słomka z napoju, sztućce, prezerwatywa, wkładka higieniczna, tampon, szczoteczka do zębów, puszka po napoju, niedopałek papierosa, plamy krwi, chusteczka z katarem, woskowina na patyczku do czyszczenia uszu i wiele więcej.
Są one nazywane mikrośladami – chodzi o takie przedmioty, na których obecny jest materiał genetyczny osoby badanej.
Warto jednak zwrócić uwagę, jak ważne w tym przypadku jest to, aby przedmiot należał do właściwej osoby. Laboratorium wyda bowiem pewny i jednoznaczny wynik, ale na próbkach które dotarły do analizy.
To może Cię zainteresować: Badanie ojcostwa – z jakich próbek można je wykonać?
Czy rodzaj próbki ma znaczenie dla pewności wyniku?
Bez względu na to, jaką próbkę zdecydujesz się przekazać, rezultat testu na ojcostwo zawsze będzie jednoznaczny. DNA człowieka jest przecież takie samo w każdej komórce organizmu! Dzięki wykorzystaniu mikrośladów badanie ojcostwa można przeprowadzić nawet po śmierci jednego z uczestników. Doświadczone laboratorium jest w stanie wyizolować materiał genetyczny po wielu latach.
Jeśli masz wątpliwości co do ojcostwa, tylko wykonanie takiego badania je rozwieje. To najpewniejszy sposób, aby jednoznaczne wykluczyć lub potwierdzić, czy badany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka.
⏩ Pacjenci często decydują się na testy na ojcostwo ze standardowych wymazów z policzka, ponieważ wydaje im się, że badanie wykonane np. ze szczoteczki do zębów będzie mniej pewne. […] Jednak analiza próbek śladowych, mimo że bardziej skomplikowana, pozwala na uzyskanie tak samo pewnego wyniku – mówi mgr Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (źródło: https://www.testdna.pl/dlaczego-badanie-ojcostwa-z-probek-sladowych-wymaga-duzej-precyzji-i-doswiadczenia/).
Zobacz też: Jakie mikroślady do testu na ojcostwo można pobrać od dziecka?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!