Badanie ojcostwa – z jakich próbek można je wykonać?
 

Badanie ojcostwa – z jakich próbek można je wykonać?

z jakich próbek można zrobić badanie ojcostwa, z jakich próbek można zrobić badania ojcostwa

Badanie ojcostwa wykonuje się na podstawie różnych próbek z materiałem genetycznym. Ich rodzaj zależy od tego, kiedy i w jakim celu przeprowadza się test. Niezależnie od tego, czy wykorzystasz używaną maszynkę do golenia, wymaz z policzka, krew czy płyn owodniowy lub inną próbkę – wynik zawsze będzie pewny.

Badanie ojcostwa do celów prywatnych

z jakich próbek można zrobić badanie ojcostwa, z jakich próbek można zrobić badania ojcostwa

Test na ojcostwo wykonywany dla własnej wiedzy może być przeprowadzany na podstawie wymazu z policzka (anonimowo lub z podaniem danych) albo mikrośladu (anonimowo). Mikroślady to elementy, na których znajduje się DNA badanej osoby. Co można przykładowo zbadać?

Badanie ojcostwa można z powodzeniem wykonać na podstawie m.in. używanej szczoteczki do zębów, smoczka, gryzaczka, słomki po napoju, puszki, niedopałka papierosa, chusteczki do nosa z katarem, zużytej prezerwatywy, podpaski czy wkładki higienicznej. Jak widzisz, w tym przypadku może wykorzystać niemal dowolny element używany przez badanego.

Badanie ojcostwa do celów sądowych

W przypadku tego typu testu musi zostać zachowana procedura, która wymaga pobrania próbki w placówce. Najczęściej jest to wymaz z policzka, a czasami krew. Pobranie wymazu jest proste i bezbolesne, trwa jedynie kilkadziesiąt sekund. Badanie ojcostwa do celów sądowych jest dla sądu pewnym dowodem, rozstrzygającym np. w sprawach o ustalenie ojcostwa, o alimenty czy spadek.

Badanie ojcostwa w ciąży

Jeśli chcesz mieć pewność jeszcze zanim dziecko się urodzi, możesz wykonać badanie DNA na ojcostwo już od 8 tygodnia. Wówczas pobiera się krew przyszłej mamy, a od mężczyzny – również krew lub wymaz z policzka. Z krwi izolowane jest DNA dziecka i kobiety.

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać także po 15 tygodniu. Wtedy próbką dziecka jest płyn owodniowy pobrany w czasie amniopunkcji. Od rodziców próbki mogą być dowolne.

Badanie ojcostwa – zawsze pewne

W każdej komórce ciała człowieka DNA jest identyczne. Nie ma więc znaczenia, skąd zostanie pobrane. Co więcej, analizowane w badaniu ojcostwa fragmenty DNA są ustalone w życiu płodowym, a potem nie zmieniają się przez całe życie.


Czat

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA