Urodzenie dziecka po rozwodzie – kto jest ojcem?

urodzenie dziecka po rozwodzie, 300 dni po rozwodzie, 300 dni

Dotyczy Cię urodzenie dziecka po rozwodzie? Twoja była żona ma nowego partnera lub to Ty jesteś ojcem malucha, którego mama niedawno się rozwiodła? Musisz wiedzieć, że w tym przypadku prawo może Cię zaskoczyć… ✅ Jeśli od rozwodu nie minęło 300 dni, za ojca uznaje się bowiem byłego męża kobiety!

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega zasada 300 dni po rozwodzie?

Polega ona na przyjęciu, że ojcem dziecka urodzonego w czasie trwania małżeństwa lub do 300 dni od momentu jego ustania albo unieważnienia (np. właśnie z powodu rozwodu) jest (były) mąż matki. I to bez względu na to, czy para utrzymuje ze sobą jakiekolwiek kontakty. Mowa tutaj o domniemaniu ojcostwa.

⏩ Art. 62. §1. Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego mówi: Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Ważne: 300 dni liczy się od daty uprawomocnienia wyroku w sprawie rozwodowej!

Urodzenie dziecka po rozwodzie – kto jest ojcem prawnym?

urodzenie dziecka po rozwodzie, 300 dni po rozwodzie, 300 dni, ojcostwo po rozwodzieGdy dziecko urodziło się do 300 dni od rozwodu i matka nie wzięła kolejnego ślubu, ojcem prawnym – wpisanym do aktu urodzenia malucha – jest były mąż matki.

Nawet wtedy, gdy para już od dawna nie ma ze sobą zupełnie żadnego kontaktu! W tym przypadku stosuje się zasadę domniemania ojcostwa – opisaną wyżej.

Jeżeli od uprawomocnienia wyroku rozwodowego minęło powyżej 300 dni – nowy partner, biologiczny ojciec dziecka, może uznać ojcostwo w Urzędzie Stanu Cywilnego. W tej sytuacji nie będzie już potrzeby zaprzeczania ojcostwa.

Poczytaj więcej: Uznanie ojcostwa – na czym polega?

Jak zmienić akt urodzenia dziecka urodzonego po rozwodzie?

⏩ Art. 62. §3. Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego mówi: Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Jeśli domniemany ojciec nie jest ojcem biologicznym, konieczne jest więc zaprzeczenie ojcostwa w sądzie. Dopiero wtedy możliwe będzie dalsze postępowanie, czyli uznanie ojcostwa lub sądowe ustalenie ojcostwa.

Zaprzeczyć ojcostwo mogą: mężczyzna (6 miesięcy od dnia, w którym doszła do niego informacja o narodzinach), matka (6 miesięcy od dnia narodzin), dziecko (od 18 do 21 roku życia) i prokurator (bezterminowo).

To może Cię zainteresować: Zaprzeczenie ojcostwa – na czym polega?

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Jesteś w sytuacji, w której konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa? Dla sądu najpewniejszym i rozstrzygającym dowodem jest wynik sądowego testu DNA na ojcostwo. Dlaczego?

Tylko badanie genetyczne jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo, dając tym samym pewną informację.

Test wykonywany do celów sądowych wymaga ponadto wykorzystania specjalnej procedury, dzięki której sąd ma pewność, do kogo należy materiał genetyczny. Jeśli nie masz jednak możliwości wykonania badania z procedurą sądową – wiele osób w sądzie wykorzystuje wynik prywatnego testu na ojcostwo.

Jeśli stawisz się w sądzie już z gotowym wynikiem badania DNA:

oszczędzisz czas i nerwy – istnieje szansa, że sprawa zakończy się już na jednej rozprawie, ponieważ nie będzie potrzeby wzywania świadków czy wykorzystywania innych dowodów,

oszczędzisz pieniądze – sądy same z siebie rzadko zlecają badania DNA, a jeśli już to robią, są one zwykle droższe. I chociaż panuje przekonanie, że to sąd opłaci wykonanie testu, najczęściej będą to jednak strony,

zrobisz badanie wygodnie – wybierzesz odpowiednie laboratorium (najlepiej z akredytacją PCA – to w takich laboratoriach badania zlecają sądy), miejsce, termin i godzinę.


Dowiedz się więcej na temat testu na ojcostwo: Prywatny czy sądowy test na ojcostwo? Na który się zdecydować?

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA