Prywatny czy sądowy test na ojcostwo? Na który się zdecydować?

Prywatny czy sądowy test na ojcostwo

Wyniki prywatnych i sądowych testów na ojcostwo są równie jednoznaczne. Inaczej wygląda tylko sposób pobierania próbek. W badaniach sądowych ich przygotowanie ma miejsce placówce medycznej, a tożsamość badanych zostaje potwierdzona. Test prywatny może być anonimowy, a próbki pacjent pobiera samodzielnie w domu.

Testy DNA na ojcostwo rozwiązaniem problemu?

Na pomoc wszystkim wątpiącym tatusiom przychodzi dziś genetyka, a konkretnie genetyczne testy na ojcostwo. Badania te są szybkie, pewne i co najważniejsze w zasięgu każdego przeciętnego Polaka. Warto bowiem podkreślić, że ich ceny są już dużo bardziej przystępne niż kiedyś. Oferty poszczególnych laboratoriów przygotowywane są tak, aby każdy znalazł w nich coś dla siebie. Mamy bowiem testy prywatne oraz testy sądowe. Czy któreś z nich są lepsze?

Prywatny czy sądowy test na ojcostwo

Jeden test na ojcostwo – kilka możliwości!

Nie można wskazać lepszego czy gorszego testu na ojcostwo, gdyż oba są tak samo skuteczne. Laboratoria posługują się przy nich identycznymi metodami analizy DNA, a uzyskany rezultat jest zawsze pewny, jednoznacznie wyklucza bądź potwierdza biologiczne ojcostwo. To na jaki test zdecyduje się klient musi zależeć od celu, który pragnie osiągnąć. Jeśli zamierza wykonać test tylko po to, aby dowiedzieć się prawdy na temat swojego pokrewieństwa z dzieckiem, powinien wybrać prywatny test na ojcostwo. Choć jego wynik nie będzie dla sądu w pełni wiarygodnym dowodem w sprawie, to może zostać potraktowany jako dowód wstępny. Jeśli ani jedna, ani druga strona nie zgłasza wątpliwości co do rezultatu badania, to sąd może wydać postanowienie i na podstawie takiego wstępnego materiału dowodowego. Klient będzie miał ponadto możliwość pobrania próbek w dogodnych dla siebie warunkach – szybko, komfortowo, w dowolnym, miejscu i czasie, oraz co najważniejsze bez formalnej procedury.

Polecamy: Dziecko jest do ciebie niepodobne? Pozbądź się wątpliwości za pomocą testu na ojcostwo

Jeśli jednak klient chciałby wykorzystać wynik takiego testu w postępowaniu sądowym, np. o alimenty, powinien postawić na test sądowy. Choć jego realizacja wymaga dopełnienia pewnych formalnych procedur (udział matki w badaniu, obecność świadków i pobór próbek w placówce), to daje gwarancję, że sąd potraktuje go jako pełnowartościowy dowód w postępowaniu.

Prywatny czy sądowy test na ojcostwo

Podsumowując, prywatne i sądowe testy na ojcostwo są identyczne pod względem swojej wiarygodności i metody badania. Różnią się natomiast przeznaczeniem oraz procedurą jaka towarzyszy poborowi próbek.


Zobacz też:

5/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA