W sprawach sądowych związanych z wątpliwościami odnośnie do pokrewieństwa dwóch osób korzysta się z różnych dowodów. W sądzie można wykorzystać wiadomości SMS, zdjęcia, zeznania świadków oraz wynik badania DNA na ojcostwo. Z nich wszystkich najbardziej wiarygodny jest ostatni z wymienionych! Dlaczego?
Tego dowiesz się z artykułu:
Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?
Test DNA na ojcostwo to najbardziej wiarygodny dowód w sądzie, ponieważ pozwala on jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo pomiędzy dwoma osobami (dzieckiem i domniemanym ojcem biologicznym).
Test ojcostwa można wykonać na podstawie różnych próbek, należy je uzyskać od ojca i dziecka. Analizie może zostać poddane DNA wyizolowane z wymazu z policzka, a także pozyskane z przedmiotów użytku osobistego, takich jak zużyta maszynka do golenia lub smoczek. Każda z tych próbek zawiera materiał genetyczny!
Ciekawy artykuł: DNA z włosa i innych nietypowych próbek
Czy zrobić test na ojcostwo przed rozprawą?
Test DNA na ojcostwo warto wykonać jeszcze przed rozprawą. Wiąże się to z kilkoma korzyściami.
Po pierwsze: domniemany ojciec może uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu – czas do wydania wyroku znacznie się skraca, gdy sąd otrzymuje dowód w postaci testu DNA na ojcostwo.
Po drugie: koszty wykonania badania genetycznego ze skierowania sądu ponosi najczęściej jedna ze stron biorących udział w postępowaniu. Wykonanie testu na ojcostwo przed rozprawą jest tańsze niż gdybyśmy wykonali taki test ze skierowaniem z sądu.
Po trzecie: wykonując test przed rozprawą, badana osoba może zadecydować o tym, gdzie oraz kiedy wykonać badanie genetyczne. Termin oraz miejsce testu nie są z góry narzucone przez sąd ani placówki medycyny sądowej.
Dodatkowa zaleta to możliwość wszczęcia sprawy o zaprzeczenie ojcostwa, nawet gdy wtedy, gdy minął termin na złożenie pozwu. Wynik testu DNA pozwala złożyć pozew nawet po 6 miesiącach, od kiedy mężczyzna dowiedział się o narodzinach swojego domniemanego dziecka. Jak to możliwe? Taki wynik jest dowodem dla prokuratora, że wszczęcie sprawy jest zasadne.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!