W tym roku przez internet wnioski o 500 plus można składać już od 1 lipca. Jeśli chcesz otrzymać świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko, to zwykle jedyny niezbędny dokument. Gdy starasz się o 500 złotych na pierwsze dziecko, wymagane jest przedstawienie też innych zaświadczeń. 500 plus dokumenty – sprawdź, co przygotować!
500 plus dokumenty – kiedy i gdzie złożyć?
Drogą elektroniczną wnioski składać można już od 1 lipca, a stacjonarnie – od 1 sierpnia. Jeśli zrobisz to do 31 sierpnia, do 31 października otrzymasz pieniądze za październik, a ciągłość wypłat zostanie zachowana (w przeciwnym razie zostaną wypłacone później).
Wniosek (i ewentualnie inne dokumenty) możesz wysłać przez internet – np. przez bankowość elektroniczną, przesłać pocztą lub złożyć osobiście w Urzędzie Gminy, który jest właściwy Twojemu miejscu zamieszkania.
500 plus dokumenty – wniosek i co jeszcze?
Jeśli starasz się o świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko, nie ma konieczności składania innych dokumentów (500 złotych wypłacane jest bez względu na dochody rodziny). W takiej sytuacji najczęściej wystarczy wypełniony i podpisany wniosek.
Czasami wymagane mogą być też inne dokumenty, np. wyroki i orzeczenia sądu rodzinnego w sprawie przysposobienia dziecka czy zaświadczenia potwierdzające wiek dziecka.
To może Cię zainteresować: 500 plus na pierwsze dziecko – kryteria dochodowe
500 plus dokumenty – świadczenie na pierwsze dziecko
Jeśli chcesz otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko (lub jedyne), niezbędne są dodatkowe dokumenty. Jakie? W zależności od indywidualnej sytuacji dołącza się m.in.:
- zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dla każdej osoby wchodzącej w skład rodziny);
- zaświadczenia o innych dochodach wliczających się do dochodu rodziny;
- oświadczenia o dochodach faktycznie uzyskiwanych przez osoby, które podlegają przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym;
- oświadczenia o dochodach gospodarstwa rolnego;
- oświadczenia i inne dokumenty potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu w przypadku zmian sytuacji dochodowej;
- w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko: dokument poświadczający zasądzenie alimentów od drugiego rodzica (np. odpis orzeczenia sądu), zaświadczenie o śmierci drugiego rodzica lub inny dokument.
Pamiętaj, że nie jest to zamknięty katalog dokumentów, których rodzaj jest wymagany zależnie od konkretnej sytuacji.
Zobacz też: Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?
Zdjęcie: ©Free-Photos/pixabay.com
Brak komentarzy, bądź pierwszy!