5 najlepszych metod wychowawczych
 

5 najlepszych metod wychowawczych

najlepsze metody wychowawcze

Każde dziecko jest inne, dlatego w procesie wychowawczym trudno znaleźć uniwersalną „instrukcję obsługi”, a poszukiwanie dróg dla najwłaściwszego rozwoju psychiczno-emocjonalnego dziecka to jedno z największych rodzicielskich wyzwań. Jakie są najlepsze metody wychowawcze? Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych metod wychowawczych zalecanych przez specjalistów na całym świecie.

✅ Marchewka zamiast kija, czyli nagradzanie

Nagradzanie zamiast karania jest metodą polegającą na podkreślaniu i chwaleniu zachowań pozytywnych, a ignorowaniu negatywnych. Trzeba to jednak robić z umiarem, ponieważ przesada (zarówno w ignorowaniu, jak i chwaleniu) może przynieść negatywne efekty.

Przesadne chwalenia może doprowadzić do sytuacji, że wszystkie działania dziecka będą podyktowane chęcią przypodobania się otoczeniu, a nie wynikać z jego przekonań. Brak umiaru w drugą stronę, czyli ignorowanie wszystkich złych zachowań dziecka, uniemożliwia mu poznanie zasad funkcjonowania w społeczeństwie i przyczynia się do kształtowania i utrwalania niewłaściwych zachowań.

To może Cię zainteresować: Jakie są wady bezstresowego wychowania? 5 najważniejszych

✅ Dawaj przykład – modelowanie

Metoda ta zakłada, że największy wpływ na zachowanie dziecka ma obserwacja, dotyczy to szczególnie najbliższych osób, z którymi dziecko ma stały kontakt i łączy go z nimi więź emocjonalna. Bądź więc dla dziecka przykładem (zachowania społeczne, emocje), pamiętając o tym, że dziecko uczy się tego, co widzi, a nie tego, o czym słyszy.

✅ Czuwaj nad sporami – mimamoru

W domach wielodzietnych często dochodzi do kłótni i sporów. To normalne i nie ma się czym przejmować. Rodzic nie powinien ingerować w kłótnie pomiędzy dziećmi (chyba że dochodzi do przemocy fizycznej), ale być ich uważnym obserwatorem, tak aby później móc porozmawiać z dziećmi o przyczynach, przebiegu i skutkach sporu. Spokojna rozmowa o uczuciach i konsekwencjach czynów jest bardzo ważną nauką.

✅ Przedstaw konsekwencje i daj wybór – perswazja czy manipulacja?

Aby sprawić, żeby dziecko czuło, że decyduje o sobie (co podnosi jego poczucie własnej wartości) i umiało dokonywać wyborów w przyszłości, musisz umiejętnie je tego nauczyć. Cała sztuka polega na tym, aby używając emocji i argumentów odpowiednich do wieku dziecka, przedstawić mu konsekwencje konkretnego działania, dać wybór i szansę zmierzenia się z niewłaściwą decyzją (o ile nie zagraża to jego bezpieczeństwu).

✅ Pora na dobranoc – metody usypiania dzieci

Zasady dotyczące usypiania zależą od kraju, potrzeb dziecka i wrażliwości rodziców. Np. w Australii organizowane są specjalistyczne kursy o usypianiu dzieci, a w Ameryce zostawia się dziecko, aż zaśnie samodzielnie, pomimo protestów i płaczu.

Zdania specjalistów na temat usypiania dzieci są podzielone, dlatego zarówno w kwestii zasypiania, jak i poszukiwania innych najlepszych metod wychowawczych, najlepiej chyba kierować się własnym instynktem i rozsądkiem.

Poczytaj też: Na czym polega metoda Montessori?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA