Na czym polega metoda Montessori?

Na czym polega metoda Montessori, metoda Montessori

Metoda Montessori, która swoją nazwę wzięła od nazwiska włoskiej pedagog i lekarki Marii Montessori, jest jedną z metod wykorzystywanych do usprawnienia oraz efektywniejszego nauczania dzieci. Początkowo swoje metody Montessori stosowała tylko w nauczaniu dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, ale widząc zadowalające efekty swojej, wdrożyła swoją wiedzę i doświadczenie także w pracy z dziećmi zdrowymi.

Tego dowiesz się z artykułu:
• Na czym polega Metoda Montessori?
• Gdzie jest wykorzystywana metoda Montessori?
• Jak wykorzystać w domu metodę Montessori?

Na czym polega Metoda Montessori?

Jednym z podstawowych założeń metody Montessori jest przyjęcie, że każde dziecko jest inne. Każde z nich powinno być nauczane zgodnie z indywidualnie dobranym programem, który zapewni rozwój w najodpowiedniejszym dla dziecka tempie. Głównymi założeniami metody Montessori są także:

• Brak systemu oceniania – brak systemu, w którym dzieci są oceniane, karane, a także nagradzane, ma pozytywny wpływ na rozwój oraz tempo nauczania każdego z nich. Dlaczego? Brak ocen wystawianych przez nauczyciela sprawia, że dziecko mimo niepowodzeń jest zmotywowane do dalszej pracy.

• Przyjazna atmosfera nauczania – jest ona kluczowa podczas procesu rozwoju oraz nauki dziecka. Praca samodzielna oraz w niewielkich grupach sprawia, że dzieci uczą się we własnym tempie i same decydują o tym, kiedy oraz czego chcą się uczyć.

• Praca we własnym tempie – każde dziecko pracuje tak, aby samodzielnie odkrywać i rozwijać swoje zdolności. Pedagog nie ponagla dziecka, ani nie krytykuje go, a jedynie udostępnia odpowiednie i niezbędne do prawidłowego rozwoju pomoce naukowe.

Gdzie jest wykorzystywana metoda Montessori?

Metoda Montessori wykorzystywana jest od początku XX wieku. Początkowo tylko we Włoszech, później także w innych krajach europejskich oraz na całym świecie. Metoda wykorzystywana jest w przedszkolach, a jej nowoczesne i indywidualne podejście do procesu nauczania stało się popularne wśród wielu rodziców.

W placówkach wykorzystujących metodę Montessori dziecko ma swobodę w wyborze czego oraz kiedy chce się uczyć. Pedagog jest dla dziecka wsparciem, dzięki któremu każde dziecko we własnym tempie może rozwijać swoje umiejętności.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko uczęszczało do przedszkola wykorzystującego metodę Montessori, zapytaj o nią podczas zapisywania dziecka do danej placówki. Listę przedszkoli, w których wykorzystywana jest ta metoda, znajdziesz także na stronie Polskiego Stowarzyszenia Montessori.

Jak wykorzystać w domu metodę Montessori?

Większość placówek oferujących nauczanie metodą Montessori to przedszkola niepubliczne, które często są drogie i nie stać na nie wszystkich rodziców. Miejsca w takich placówkach także są ograniczone, dlatego nie każde dziecko ma możliwość nauki w wyspecjalizowanym przedszkolu. Czy możliwe jest wdrożenie metody w warunkach domowych pod czujnym okiem rodzica? Jak najbardziej!

Uważnie obserwuj swoje dziecko i zwracaj uwagę na jego potrzeby. Jeśli widzisz, że maluch bardziej niż innymi zabawami interesuje się rysunkiem, zapewnij mu odpowiednie przybory, takie jak kredki, farbki itp.

Jeśli jednak woli ono zabawy z literami i cyframi, zapewnij mu odpowiednie dla dzieci w jego wieku zeszyty z ćwiczeniami oraz książeczki. Pozwalaj dziecku na samodzielność, ale także sam angażuj je w uczestnictwo w praktycznych grach i zabawach, a także wybieraj odpowiednie dla tempa rozwoju zabawki oraz pomoce naukowe.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA