Brak seksu w związku – co robić?
 

Brak seksu w związku – co robić?

Brak seksu w związku

Bliskość fizyczna to dla wielu osób ważny aspekt w życiu. Problemy związane z brakiem seksu w związku są jednym z powodów kłótni, co może nawet prowadzić do rozpadu relacji dwóch bliskich osób. Brak ochoty na współżycie to problem, który należy rozwiązać wspólnie. Brak seksu w związku – co robić?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie są powody braku seksu w związku?

Brak seksu w związku może wynikać z wielu przyczyn. Jedną z nich jest trudność z akceptacją własnego ciała oraz zmiany w wyglądzie. Ten powód występuje szczególnie u kobiet, które mają różne kompleksy. 

Brak zainteresowania współżyciem wśród mężczyzn może natomiast wynikać z medycznych powodów, jak np. stulejka, przez którą stosunek może być bolesny.

Inną przyczyną może być również spadek libido wywołany zażywaniem leków, zmęczeniem czy przepracowaniem.

Wiele osób unikając stosunku chce „ukarać” swoją partnerkę/partnera po kłótni albo podejrzewając ją/jego o zdradę. Często zdarza się również tak, że brak zbliżeń to skutek kryzysu w małżeństwie.

Brak seksu w związku – co robić?

Brak seksu w związku nie może zostać zlekceważony. Zaleca się, żeby początkowo delikatnie porozmawiać z partnerką w celu ustalenia, czy występują u niej blokady psychiczne albo jakiekolwiek inne obawy związane ze współżyciem. Może być tak, że brak ochoty na stosunek ma swoje źródło poza łóżkiem. Ten problem musi zostać zatem rozwiązany przez oboje partnerów, ponieważ to właśnie ich on dotyczy.

Powszechnym przypadkiem jest też to, że mężczyzna nie czuje, aby był pożądany przez partnerkę albo sam jej nie pożąda. W tej sytuacji warto chwilowo rozdzielić własne życie, żeby ponownie móc zatęsknić i na nowo poczuć to pożądanie. Dzięki temu być może częściej poczuje się ochotę na wspólnie spędzony czas w łóżku.

Niezwykle istotne jest również libido. Może zdarzyć się tak, że jedna ze stron będzie mieć je większe, a druga mniejsze. Niestety, ale wskaźnika popędu seksualnego nie można przeskoczyć.

Najważniejsza jest przede wszystkim rozmowa z partnerką o występującym problemie. Dobrze jest, aby poznać jej potrzeby i pragnienia. Być może partner/ka pragnie zmian w seksie, np. w pozycjach, lub jest coś, czego chce unikać.

Kiedy udać się do seksuologa?

Brak seksu w związku może stanowić na tyle poważniejszy problem, że podejmowanie prób rozmów może okazać się nieefektywne. Nie ma sensu od razu się poddawać. Warto udać się na rozmowę do doświadczonego specjalisty. Seksuolog pomoże lepiej zrozumieć samych siebie wzajemnie. Terapia może okazać się ostatnią szansą na odbudowanie seksualnych relacji partnerów.

Terapia u seksuologa polega na ustaleniu przyczyny problemu, którym jest brak seksu w związku. Następnie zaproponuje on ewentualne drogi do rozwiązania go. Pierwsza wizyta może okazać się krępująca, ale najważniejsze jest to, żeby szybko nie rezygnować z podjętej terapii tylko kontynuować ją, żeby w efekcie móc odbudować na nowo wzajemną intymność.

Po rozmowie ze specjalistą zaleca się, aby wspólnie rozmawiać na ten temat jeszcze w domu – sam na sam, ponieważ to nie może być temat tabu.

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA