img

Na czym polega program Rodzina 500+?

500+

Jesteś już rodzicem lub niedługo nim zostaniesz? Z własnego doświadczenia wiem, że w takiej sytuacji interesujące stają się kwestie pomocy materialnej dla rodzin z dziećmi. Jednym z głównych programów państwa jest Rodzina 500+. Na czym on polega i komu przysługuje 500 zł na dziecko?

Rodzina 500+ – 500 złotych na drugie i kolejne dziecko

Program Rodzina 500+ polega na wsparciu finansowym rodziny. Rodzice, prawni opiekunowie lub opiekunowie faktyczni co miesiąc otrzymują 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 0 do 18 lat. W tym przypadku nie ma znaczenia finansowa sytuacja rodziny, a swoich dochodów nie trzeba dokumentować.

Jeśli dochody rodziny wynoszą poniżej 800 złotych netto (1200 złotych gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne), 500 plus na pierwsze dziecko także przysługuje.

Warto pamiętać, że 500 złotych otrzymywane na dziecko w ramach programu nie jest świadczeniem opodatkowanym i nie wlicza się do dochodu rodziny obliczanego na potrzeby innych świadczeń.

To może Cię zainteresować: Prawa ojca – co przysługuje Ci po narodzinach dziecka?

Rodzina 500+ – komu przysługuje?

Świadczenie przysługuje każdej rodzinie, bez względu na stan cywilny rodziców. Po rozwodzie otrzyma je ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem. W przypadku opieki naprzemiennej zostanie ono podzielone pomiędzy matkę i ojca.

A co wtedy, gdy rodzic wychowuje dziecko samotnie? Wówczas na dziecko muszą być zasądzone alimenty od drugiego rodzica (chyba że to niemożliwe, np. z powodu jego śmierci).

Ciekawy artykuł: Sądowe ustalenie ojcostwa

Rodzina 500+ – złożenie wniosku

500+ przyznawane jest na okres od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski (wraz z ewentualnymi dokumentami dodatkowymi) można składać już od 1 sierpnia (1 lipca on-line), co pozwala zachować ciągłość wypłat. Można go złożyć osobiście, przez internet lub wysłać pocztą.

Jeśli rodzic wnioskuje o wypłatę 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko, nie musi dołączać dodatkowych dokumentów. Są one wymagane m.in. do udokumentowania dochodów poniżej 800/1200 złotych na osobę czy potwierdzenia ustalenia świadczenia alimentacyjnego.

Niebawem opublikuję dalsze wpisy na temat 500+. O czym chcielibyście przeczytać? Piszcie w komentarzach!

Na czym polega program Rodzina 500+?
5 (100%) 10 Czy artykuł okazał się pomocny?[s]

2 komentarze

  1. fajny temat, mnie najbardziej interesuje 500+ dla rodzicow ktorzy wychowuja dziecko samotnie

    Odpowiedz
  2. szkoda tylko że 500+ przysługuje na dzieci w JEDNEJ rodzinie czego dowodem jest takie rozumowanie: [link usunięty przez administratora] PIS jest prorodzinny fakt, ale w sposób prokatolicki. i niestety rodziny po rozwodach i nowe związki są dyskryminowane.

    Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
test DNA
Test DNA na ojcostwo – 5 zaskakujących ciekawostek

Test DNA to najpewniejszy sposób, by sprawdzić, czy między badanymi osobami istnieje pokrewieństwo. Dzięki analizie genów możesz m.in. jednoznacznie ustalić,...

Zamknij