gorny-mobile_25.03.20
img

Test na potwierdzenie czy test na wykluczenie ojcostwa?

Test na potwierdzenie czy test na wykluczenie ojcostwa

Terminologia dotycząca badań ojcostwa wprowadza wiele osób w spore zakłopotanie. Laboratoria oferujące badania DNA nie stosują jednej nomenklatury i czasem klienci mają problem z ustaleniem czym jest konkretny test. Ponieważ w przesyłanych do nas pytaniach pojawiają się sformułowania w stylu „test na potwierdzenie ojcostwa” lub „test na wykluczenie ojcostwa” postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.

Jedno badanie różne nazwy

Test DNA jest badaniem weryfikującym sporne ojcostwo. W trakcie analizy materiału genetycznego pobranego od domniemanego ojca oraz dziecka a także w niektórych przypadkach matki zostaje uzyskany wynik potwierdzający lub wykluczający ojcostwo. Najczęściej materiał ten stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka, ale zdarza się również, że do badania włączone są inne, niestandardowe próbki tj. włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczka do zębów itp. Nie istnieje rozróżnienie na testy na potwierdzenie i wykluczenie ojcostwa. Jest to bowiem jedno badanie. W toku analizy można natomiast uzyskać różne wyniki.

Test prywatny a sądowy?

Zarówno test DNA na ojcostwo prywatny jak i badanie wykonywane do celów sądowych może potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Choć wiele osób myśli, że testy sądowe zlecane są zawsze tylko przez sądy, to warto wiedzieć, że w praktyce również osoby prywatne mają możliwość jego wykonania. Termin „sądowy” odnosi się bowiem do procedury pobrania materiału. Jej zachowanie pozwala na zagwarantowanie 100% pewności, co do uzyskanego rezultatu i wykluczenie możliwości ingerencji osób trzecich.

Chciałem test na potwierdzenie ojcostwa a uzyskałem rezultat wykluczający moje pokrewieństwo z dzieckiem …

Tak jak zostało już wcześniej powiedziane test ojcostwa na potwierdzenie i wykluczenie ojcostwa to tak naprawdę jedno badanie. Na etapie jego zlecenia nie można wskazać laboratorium, jaki ma zostać uzyskany wynik. W związku z tym bez względu na to czy zlecasz test na potwierdzenie czy wykluczenie ojcostwa uzyskasz rezultat zgodny ze stanem faktycznym (wykluczenie ojcostwa ze 100% pewnością lub jego potwierdzenie z prawdopodobieństwem powyżej 99.9999%).

 


Zobacz też:

 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
kto płaci za test ojcostwa
Kto płaci za test ojcostwa

Badanie na ojcostwo nie jest małym wydatkiem. W zależności od wybranej opcji oraz oferty laboratorium zapłacimy za niego zwykle od...

Zamknij