Wzrost dziecka - co warto wiedzieć? Testynaojcostwo.pl
 

Wzrost dziecka – to warto wiedzieć

wzrost dziecka

Każde dziecko jest inne, a więc i każde rośnie w swoim własnym tempie. Na wzrost dziecka wpływają m.in. uwarunkowania genetyczne, dieta, ilość snu i stan zdrowia. Nie porównuj swojego dziecka z innymi – najważniejsze jest to, czy maluch rośnie harmonijnie i systematycznie! Co jeszcze warto wiedzieć o wzroście dziecka?

1. Dziecko rośnie najszybciej w pierwszym roku życia

Wtedy przybiera aż 18-25 centymetrów! Drugi rok życia przynosi ok. 10-13 centymetrów wzrostu, a lata 3-11 – ok. 5-7 centymetrów rocznie. Przyspieszenie wzrostu ma też często miejsce w czasie dojrzewania płciowego.

Najważniejsze jest to, żeby maluch rósł systematycznie. Jest to sprawdzane w czasie wizyt u pediatry i tzw. bilansów, kiedy lekarz zapisuje wzrost dziecka na siatce centylowej. Pokazuje ona, czy w perspektywie czasu wzrost się zmienia i czy jest on niższy bądź wyższy od średniej innych dzieci w tym wieku.

2. Wzrost dziecka – te czynniki mają na niego wpływ

Na wzrost wpływają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne – budowa ciała w pewnym sensie zapisana jest w genach. Inne czynniki to m.in.:

  • dieta (dziecko potrzebuje odpowiednich składników odżywczych),
  • ilość snu (hormon wzrostu wydziela się przede wszystkim w godzinach 22-24),
  • aktywność fizyczna (ruch stymuluje układ nerwowy, ale zbyt duża jego ilość może przeciążyć kości, chrząstki),
  • stan zdrowia.

3. Inaczej rosną chłopcy, inaczej dziewczynki

Płeć ma bardzo duży wpływ na wzrost. Na początku to chłopcy są wyżsi, a później – między 11. a 13. rokiem życia – szybciej rosną dziewczynki, ponieważ zaczynają dojrzewać. Chłopcy dojrzewają ok. 2 lata później, dlatego ich skok wzrostowy przypada na 13.-15. rok życia. Średni koniec wzrostu u dziewcząt to ok. 18. rok życia, a u chłopców – ok. 21. Ostatecznie dziewczynki są od chłopców najczęściej niższe.

Zobacz też: Jeszcze niemowlę, czy już dziecko? Etapy rozwoju dziecka

4. Czy dziecko jest chore? Zbyt niski wzrost

Jeśli martwisz się niskim lub wysokim wzrostem swojego dziecka, udaj się do lekarza. Być może nie dzieje się nic złego, jednak przyczyn zbyt słabego lub szybkiego rośnięcia może być wiele. Należą do nich m.in. celiakia (kiedy dziecko nie może wchłaniać potrzebnych witamin i minerałów), problemy hormonalne, choroby metaboliczne, choroby nerek, choroby układu krążenia czy zapalenia stawów.

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA