Wynik potwierdzający ojcostwo - kiedy jest pewny? [FILM EKSPERTA]
 

Wynik potwierdzający ojcostwo – kiedy jest pewny? [FILM EKSPERTA]

wynik potwierdzajacy ojcostwo

Kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? Musi być zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Zobacz filmik i dowiedz się, co mówi o tym dr Paulina Wolańska-Nowak – ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Spis treści:

Kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [FILM EKSPERTA]

Co wpływa na pewność wyniku testu na ojcostwo? 6 najważniejszych punktów

  1. Akredytacja PCA i certyfikaty laboratorium – udział w zewnętrznych kontrolach potwierdza jakość wykonywanych badań i bezstronność w działaniu. Co ważne, tylko wyniki badań przeprowadzanych w akredytowanym laboratorium mogą być wykorzystane w sądzie.
  2. Wysokiej jakości odczynniki – jakość odczynników może wpływać na pewność wyniku (odczynniki „domowej roboty” mogą nie posiadać odpowiedniej walidacji, nie są skontrolowane), dlatego warto o nie dopytać.
  3. Analiza 34 markerów DNA – czyli 34 charakterystycznych miejsca na DNA. Badanie tak dużej liczby markerów pozwala wydać pewny wynik nawet bez udziału matki (badanie tylko ojca i dziecka).
  4. Profile genetyczne na wyniku – są one tak naprawdę dowodem, że badanie w ogóle się odbyło. Na wyniku powinny być też podpisy i pieczątki osób wykonujących badanie.
  5. Doświadczenie laboratorium – obecnie badania na ojcostwo są coraz częściej wykonywane w zwykłych laboratoriach analitycznych. Warto na to uważać i wybrać taki podmiot, który specjalizuje się w badaniach DNA i ma duże doświadczenie w ich realizacji.
  6. Stacjonarne punkty pobrań – nawet jeśli chcesz wykonać badanie bez udawania się do placówki, sieć punktów wskazuje, że laboratorium faktycznie istnieje.

Czym jest Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii?

To organizacja, której celem jest przede wszystkim organizowanie i upowszechnianie pracy naukowej i praktycznej w zakresie m.in. genetyki sądowej. Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii organizuje np. zjazdy, wykłady i konferencje, wydaje czasopisma czy właśnie opracowuje zasady prowadzenia badań (w tym genetycznych).

PTMSiK wpisano do KRS w 1996 roku, a nawiązuje do powstałego w 1938 roku Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

To może Cię zainteresować: Badania na ojcostwo cena – czy wystarczy 500 złotych, by mieć pewność?


zdjęcie: Wavebreak Media Ltd/pl.123rf.com

5/5 - (3 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA