W ciąży czy po narodzinach dziecka? Kiedy wykonać test DNA na ojcostwo …

test na ojcostwo w ciąży

Na pytanie o moment, w którym należy wykonać test na ojcostwo nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od sytuacji danej pary. Większość tego rodzaju badań realizowanych jest dopiero po urodzeniu dziecka. Niemniej jednak ustalenie ojcostwa może nastąpić na długo przed pojawieniem się malucha na świecie.

Jeszcze nie tak dawno temu do testów DNA na ojcostwo w ciąży podchodzono bardzo sceptycznie. Głównie dlatego, że jedyną dostępną metodą było badanie ojcostwa przy okazji diagnostyki prenatalnej, która jak wiadomo wiąże się z ryzykiem wystąpienia komplikacji. Obecnie wykonuje się jednak całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne testy genetyczne na ojcostwo w ciąży. Na czym one polegają?

Genetyczny test na ojcostwo w ciąży – na czym polega?

Test na ojcostwo w ciąży opiera się na analizie wolnego, pozakomórkowego DNA płodu, czyli tzw. cffDNA. Dostaje się ono do krwioobiegu matki za pośrednictwem łożyska i pozostaje tam aż do porodu. Ilość płodowego DNA zwiększa się wraz z wiekiem ciąży. Jego śladowe ilości można stwierdzić na ok. 32 dni po zapłodnieniu. W 12 tygodniu cffDNA stanowi już mniej więcej 12% ogółu całego wolnego DNA. Do przeprowadzenia genetycznego testu na ojcostwo będzie to najbardziej optymalny moment.

Analizie podlega w tym przypadku DNA wyizolowane z 10 ml krwi obwodowej ciężarnej kobiety. Procedura poboru próbki do badania przypomina zatem zwykłą morfologię. Uzyskane DNA trzeba następnie porównać z materiałem genetycznym pochodzącym od domniemanego ojca. Wynik testu na ojcostwo w czasie ciąży jest tak samo skuteczny jak badania realizowane w sposób tradycyjny. Może on mianowicie wykluczyć ojcostwo w 100% lub je potwierdzić z prawdopodobieństwem ponad 99,99%. Wysoka czułość testu nie będzie jego jedyną zaletą. Badanie warto wykonać z jeszcze kilku powodów.

Zalety testu na ojcostwo w ciąży

Dobre samopoczucie i komfort psychiczny może mieć znaczący wpływ na przebieg ciąży, a co za tym idzie na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby przyszłej mamy nie narażać na niepotrzebny stres. Nie ulega chyba wątpliwości, że niepewność co do ojcostwa będzie źródłem niepokoju ciężarnej kobiety, który może być w tej sytuacji bardzo szkodliwy. Wykonanie testu na ojcostwo na etapie prenatalnym stanowi rozwiązanie tego problemu. Zapewni nie tylko tak potrzebny spokój, ale i pozwoli lepiej przygotować się do przyszłego macierzyństwa.


Zobacz też:

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA