Najczęściej wykorzystywanym w badaniach na ojcostwo źródłem materiału genetycznego jest wymaz z wewnętrznej strony policzka lub próbki krwi. Istnieje jednak możliwość włączenia do analizy innych materiałów zwanych mikrośladami. Są nimi wszystkie te przedmioty, które należą do badanej osoby.
Takim mikrośladem będzie więc np.:
Test na ojcostwo z włosa – kiedy się go wykonuje?
Test na ojcostwo z włosa wykonuje się zwykle wówczas, gdy nie ma możliwości pobrania wymazu z policzka. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia w sytuacji kiedy osoba zlecająca chce zachować dyskrecję lub nie ma możliwości pobrania próbki standardowej, czyli wymazu. Próbki niestandardowe mogą okazać się wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że DNA nie uzyskuje się z samego włosa, a z jego cebulki. Jest to bezwzględny warunek umożliwiający przeprowadzenie analizy. Najlepiej więc, aby włosy przeznaczone do badania były wyrwane wraz z cebulkami, a nie ścięte. Wykonanie testu na podstawie jednego włosa również nie będzie możliwe – takich włosów potrzeba co najmniej 5.
Wykorzystanie niestandardowych próbek a ryzyko niepowodzenia
Realizacja badania z wykorzystaniem mikrośladów wiąże się z niewielkim ryzykiem niepowodzenia. Wymazówki, których używa się do wykonania wymazu z policzka są całkowicie sterylne, czego nie można powiedzieć o próbkach niestandardowych. DNA obecne na mikrośladach może ulec częściowemu zatraceniu lub zanieczyszczeniu z tego względu, że jest narażone na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też po przeprowadzeniu pełnej analizy może okazać się, że laboratorium nie będzie w sanie uzyskać pełnego profilu genetycznego, a co za tym idzie, niemożliwe będzie wydanie wyniku.
Jednym z powodów, dla którego próbek niestandardowych nie wykorzystuje się w przypadku sądowych testów na ojcostwo jest fakt, że tak naprawdę nie wiadomo od kogo one pochodzą. Sąd nie ma pewności, że należą do badanej osoby. Badania DNA tego typu wiążą się z pewną z góry narzuconą procedurą. Próbek do badania sądowego nie można pobrać samemu w warunkach domowych. Przepisy wymagają, aby materiały te pobrała uprawniona do tego osoba w odpowiedniej placówce medycznej.
Czy test na ojcostwo z włosa jest pewny?
Wynik testu na ojcostwo jest zawsze pewny i niepodważalny. Nie ma więc znaczenia czy posłużyliśmy się standardowym czy niestandardowym źródłem materiału genetycznego. Nasze DNA jest bowiem wszędzie takie samo, bez względu na jego lokalizację. Wykorzystywane przez laboratoria genetyczne testy odznaczają się wyjątkową czułością. Ojcostwo danego mężczyzny zostaje albo wykluczone w 100%, albo potwierdzone w 99,9999%.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!