Test na ojcostwo a leki – czy stosowane leki mogą zmienić wynik?

test na ojcostwo a leki, czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo

Stosujesz leki – czy to z powodu chwilowego przeziębienia czy choroby przewlekłej? A może to dziecko jest leczone? Być może zastanawiasz się, jaki będzie ich wpływ na wynik testu na ojcostwo. W końcu chcesz, by wynik na pewno był jednoznaczny. Spokojnie! Zażywane leki nie mają żadnego wpływu na wynik badania ojcostwa. Test na ojcostwo a leki – co jeszcze warto wiedzieć?

Spis treści:

Czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo?

Stosowane leki – tabletki, syropy, proszki, czopki, zastrzyki, żele, maści, zawiesiny… Nie mają wpływu na wyniki testów na ojcostwo. Nie ma też znaczenia, czy stosujesz je w związku z chwilową infekcją czy poważniejszym problemem zdrowotnym. Jak to w ogóle możliwe?

W badaniu na ojcostwo analizuje się DNA, a badane fragmenty są niezmienne – bez względu na czynniki zewnętrzne, m.in. właśnie różnego rodzaju leki. Wynik będzie więc pewny i jednoznaczny nawet wtedy, gdy aktualnie stosujesz jakieś leki.

To może Cię zainteresować: Palenie papierosów przed testem na ojcostwo – czy wpływa na wynik?

Czy przed wykonaniem testu na ojcostwo można zażywać leki?

Jeśli robisz test na ojcostwo na podstawie wymazu z policzka, godzinę przed jego pobraniem nie należy zanieczyszczać w żaden sposób jamy ustnej (np. jeść, pić, myć zębów, palić papierosów). Dotyczy to również stosowania takich leków, jak tabletki do ssania, syropy czy zawiesiny.

W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że próbka nie nada się do badania i konieczne będzie ponowne pobranie. Oczywiście nie ma tu mowy o żadnym zafałszowaniu wyniku – czas wykonania badania może się po prostu trochę wydłużyć.

Jakie czynniki wpływają na wynik badania na ojcostwo?

Takie czynniki jak zażywane leki, infekcja, choroba, alkohol, narkotyki czy wiek nie mają żadnego wpływu na wynik badania na ojcostwo. Testy genetyczne zawsze dadzą taki sam rezultat – w przeciwieństwie np. do badań krwi, gdzie każdy czynnik może spowodować odchylenie.

To, czy wynik będzie pewny, jest więc zależne tylko od wyboru laboratorium. Jednoznaczny i niezależny wynik zapewniają takie czynniki jak: akredytacja PCA i posiadane certyfikaty, wysokiej jakości odczynniki, rygorystyczne procedury bezpieczeństwa czy doświadczenie w realizacji badań DNA.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo a przeziębienie – czy choroba może zmienić wynik?


zdjęcie: frolicsomepl/pixabay.com

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA