Testy na ojcostwo prawo
Zapraszam do zapoznania się z prawnymi aspektami ustalenia ojcostwa. Artykuły zostały przygotowane przez specjalistów – biegłych sądowych oraz prawników. Wiele z nich zostało zapożyczonych ze strony www.pewnytato.pl.
- Kto i w jakich terminach może żądać ustalenia ojcostwa?
- Ustalenie a uznanie ojcostwa – czym to się różni?
- Test na ojcostwo do celów sądowych – jak wygląda przebieg badania?
- Zaprzeczenie ojcostwa – co zrobić gdy termin minie?
- Jakie dowody można wykorzystać w sądzie?
- Prawa ojca w kontekście przepisów dotyczących pochodzenia dziecka
- Proces postępowania przy ustaleniu ojcostwa
- Ustalenie ojcostwa w świetle nowych przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
- Zaprzeczenie ojcostwa w świetle prawa
- Obowiązek alimentacyjny
- Ustalenie ojcostwa – krok po kroku
- Czy wykonanie prywatnego testu na ojcostwo pomaga w procesie sądowym?
- Ustalenie ojcostwa a unieważnienie małżeństwa
- Czy wykonanie badań DNA pomaga w sądzie?
- Czy sądy uznają badania DNA, które zostały samodzielnie wykonane przed złożeniem wniosku?
Kto i w jakich terminach może żądać ustalenia ojcostwa?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi, że jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub do 300 dni po jego ustaniu czy unieważnieniu to domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Co jednak, gdy domniemanie to nie ma zastosowania? Wtedy konieczne jest wystąpienie do sądu z powództwem o ustalenie ojcostwa.
Ustalenie a uznanie ojcostwa – czym to się różni?
Wielu czytelników naszego bloga używa zamiennie terminów uznanie ojcostwa oraz ustalenie ojcostwa. Tymczasem istnieje między nimi pewna istotna różnica. Aby ją dokładnie wyjaśnić konieczne jest przytoczenie kilku przepisów prawa polskiego.
Artykuł 62. § 1 k. r. i o. mówi, że jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub też przed upływem trzystu dni od jego ustania czy unieważnienia, to domniemywa się, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemanie to nie ma zastosowania tylko w jednym przypadku – jeśli dziecko urodziło się po pływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
Test na ojcostwo do celów sądowych – jak wygląda przebieg badania?
Sądowe badanie ojcostwa wymaga – w przeciwieństwie do testu prywatnego – zastosowania pewnych określonych procedur, zgodnych ze standardami narzuconymi przez krajowe sądownictwo.
Aby wynik badania wykonywanego w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa danego mężczyzny mógł zostać uznany przez sąd za wiarygodny oraz pełnowartościowy dowód w sprawie muszą zostać spełnione pewne warunki.
Zaprzeczenie ojcostwa – co zrobić gdy termin minie?
Odpowiada Adwokat Jacek Buss z Kancelarii Prawniczej w Gdańsku
Większość roszczeń ograniczone jest przez prawo terminem do ich zgłoszenia. Nie inaczej jest z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa. Otóż, zgodnie z brzmieniem At. 63 kro mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu 6 miesięcy od dnia w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę.
Jakie dowody można wykorzystać w procesie sądowym?
Odpowiada Adwokat Marzanna Sobaniec
Przepisy polskiej procedury cywilnej nie ustanawiają formalnej hierarchii środków dowodowych. Poszczególne środki dowodowe dopuszczalne w toku postępowań o ustalenie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa nie konkurują ze sobą, a wzajemnie się wspierają.
Niewątpliwe krąg dowodów, które mogą być wykorzystane w sprawach o ustalenie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa, poszerzał się w miarę rozwoju nauk przyrodniczych.
Prawa ojca w kontekście przepisów dotyczących pochodzenia dziecka
Odpowiada Michał Krygowski – Dziuban, Krygowski Kancelaria Radców Prawnych
Polskie prawo, w tym przede wszystkim kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie posługuje się pojęciem „prawo ojca”, czy to w rozumieniu jakiegoś konkretnego prawa, czy też jako wiązki uprawnień. Pojęcie to powstało jak się wydaje w wyniku nasilających się, zdaniem wielu komentatorów życia społecznego, przypadków naruszania praw mężczyzny do bycia ojcem. Naruszanie tych praw miałoby polegać zarówno na stanowieniu prawa dyskryminującego ojców jak i na dyskryminującym stosowaniu tego prawa.
Proces postępowania przy ustaleniu ojcostwa
Odpowiada Marcin Surowiec – Kancelaria Prawna
Uznanie jest dobrowolną czynnością prawną, która może nastąpić tylko osobiście.Możliwe jest uznanie dziecka nienarodzonego (o ile zostało poczęte). Uznanie dziecka wymaga zgody matki, zaś jeśli dziecko jest już pełnoletnie, także zgody dziecka.
Ustalenie ojcostwa w świetle nowych przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
Odpowiada Marcin Surowiec – Kancelaria Prawna
Kwestie ojcostwa w sensie prawnym (które może być różne od ojcostwa w sensie biologicznym) regulują przepisy ustawy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej krio). Ustawa ta wprowadza pewne domniemania (założenia) co do ojcostwa określonych osób (art. 62 krio).
Zaprzeczenie ojcostwa w świetle prawa
Odpowiada Marcin Surowiec – Kancelaria Prawna
Kwestia zaprzeczenia ojcostwa jest regulowana przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zaprzeczenie ojcostwa polega na wykazaniu, że osoba prawnie uznawana za ojca dziecka – w rzeczywistości nim nie jest. Jak wspomniano wcześniej, w pewnych sytuacjach prawo „wskazuje” osoby (poprzez domniemania), które są uznawane za prawnych rodziców.
Obowiązek alimentacyjny
Odpowiada Michał Krygowski – Dziuban, Krygowski Kancelaria Radców Prawnych
Unormowania dotyczące obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci uregulowane są w Dziale III Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ojciec, tak jak i matka, obowiązany jest do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 k.r.o.).
Ustalenie ojcostwa – krok po kroku
Odpowiada Marta Zielińska-Kmuk – Biuro Porad Prawnych
Co roku coraz więcej trafia do sądu spraw o ustalenie, bądź zaprzeczenie ojcostwa. Jak w praktyce wygląda ustalenie ojcostwa, jakie kroki prawne należy podjąć żeby ustalić ojcostwo? Czy wystarczy tylko oświadczenie matki o tym kto jest ojcem dziecka czy może jest to bardziej skomplikowany proces? Przesłanką ustalenia ojcostwa jest przede wszystkim ustalenie macierzyństwa, zaprzeczenie macierzyństwa jest równoznaczne z zaprzeczeniem ojcostwa.
Czy wykonanie prywatnego testu na ojcostwo pomaga w procesie sądowym?
Odpowiada Prawnik Rafał Kornat z Kancelarii Prawniczej Kornat
Tak jak w każdym procesie o stwierdzenie lub ustalenie, czy to stanu faktycznego, czy też zdarzenia procesowego, niezbędnym jest przedstawienie dowodów na poparcie wniosku. W tym wypadku w sprawie o ustalenia ojcostwa test DNA, jest jakby obligatoryjnym dowodem w sprawie. Żaden inny środek dowodowy nie daje takiej gwarancji zasadności wniosku jak test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa.
Ustalenie ojcostwa a unieważnienie małżeństwa
Odpowiada Łukasz Ołtuszewski – Kancelaria „TAUCETTI”
Badania laboratoryjne na ustalenie ojcostwa mają swoje szerokie zastosowanie nie tylko w przypadku procesów przed sądami cywilnymi – najczęściej przy okazji planowanego rozwodu. Okazują się być również przydatne w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jakie toczą się w sądach duchownych w całej Polsce.
Czy wykonanie badań DNA pomaga w sądzie?
Odpowiada Adwokat Marcin Mastalerz
Ze względu na specyfikację badań DNA oraz związane z przeprowadzeniem badań koszty osoby stykające się z powyższym problemem zadają pytanie czy wynik powyższego jest przydatny w Sądzie.
Czy sądy uznają badania DNA, które zostały samodzielnie wykonane przed złożeniem wniosku?
Odpowiada Adwokat Marcin Mastalerz
Niestety w polskiej procedurze cywilnej dowód z prywatnie przeprowadzonego badania DNA na ojcostwo nie jest równoprawny z opinią biegłego sądowego, przeprowadzonej na zlecenie Sądu w trakcie postępowania. Nie oznacza to w praktyce jego nieprzydatności.