Ślady DNA – gdzie znajdziemy materiał do badań?

ślady DNA, ślad DNA

Ślady DNA wykorzystywane są w wielu dziedzinach, takich jak m.in. kryminalisty czy medycyna. W przypadku badań DNA ślady DNA umożliwiają przeprowadzenie testów np. w kierunku ustalenia ojcostwa, czy badań diagnostycznych. W niniejszym artykule podpowiadamy, gdzie znajdziemy materiał DNA do badań.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Ślady DNA – jaki jest ich podział?

▶ Jak zabezpieczyć ślady DNA?

Ślady DNA – jaki jest ich podział?

W przypadku badań DNA 🧬 na ojcostwo wyróżnia się podział na dwa rodzaje próbek. Pierwszym z nich są wymazy z policzka, natomiast druga kategoria próbek to tzw. mikroślady bądź próbki dyskretne.

W przypadku wymazów sprawa jest banalnie prosta. Pobiera się je poprzez potarcie wewnętrznej strony policzka patyczkiem z wacikiem na końcu. Tego typu próbki są doskonałej jakości, trudno o zanieczyszczenie ❎ bądź zniszczenie takiego materiału. Wymaz z policzka można pobrać nawet w domu 🏡 [1].

Ślady DNA można zdobyć, korzystając z drugiej grupy próbek – czyli mikrośladów. Tutaj mamy zdecydowanie więcej możliwości. Próbki dyskretne wykorzystywane są w momencie, gdy zależy nam na jak najwyższej poufności. Dzięki temu można przeprowadzić badanie bez wiedzy danych osób 👨‍👦. Dzisiejsza technologia pozwala nam na wydobycie 🔬 śladów DNA praktycznie z każdej próbki. Poniżej prezentujemy listę przykładowych rzeczy, z których uzyskasz ślad DNA do badań genetycznych.

🔸   Włosy wyrwane z cebulkami

🔸   Zużyte maszynki do golenia 🪒

🔸   Szczoteczki do zębów

🔸   Zużyte chusteczki higieniczne / ręczniki papierowe 🧻

🔸   Sztućce czy kubki używane przez badaną osobę

🔸   Butelki lub puszki, z których piła badana osoba 🫗

🔸   Zużyte podpaski, tampony i wkładki higieniczne

🔸   Dziecięce smoczki i butelki 🍼

🔸   Zużyte patyczki higieniczne

🔸   Prezerwatywy

🔸   Dziecięce gryzaki

🔸   Nadmuchany balon

🔸   Plaster z plamą krwi

🔸   Niedopałek papierosa 🚬

🔸   Nadgryziony przez dziecko chrupek kukurydziany [2]

To tylko część możliwości jakie mają Pacjenci zlecający badania DNA. Ślad DNA uzyskasz z dowolnej próbki, a co ważne.. każda próbka jest tak samo pewna 💯! Nie ma znaczenia, czy do badania przekażesz wymaz z policzka czy słomkę po napoju. Z obu próbek zrobisz badanie, po którym uzyskasz wiarygodny i jednoznaczny wynik ✅.

Jak zabezpieczyć ślady DNA?

Testy na ojcostwo i pokrewieństwo wykonać można z niemal każdej próbki DNA 🧬. Pamiętać należy jednak o ich właściwym zabezpieczeniu. W przypadku pobierania wymazu z policzka naszą próbkę wystarczy włożyć ją z powrotem do opakowania po wymazówce i przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu. Z kolei próbki dyskretne powinniśmy umieścić w czystej papierowej kopercie ✉ lub sterylnym pojemniku. Oba rodzaje śladów DNA należy pobierać i zabezpieczać w jednorazowych rękawiczkach 🧤. Zamiast rękawiczek można wykorzystać chusteczkę bądź złapać daną próbkę zakładając na rękę woreczek foliowy [3].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/poradnik/jakie-probki-mozna-wykorzystac-do-testu-na-ojcostwo/
  2. https://testynaojcostwo.pl/tych-probek-mozna-wykonac-badanie-dna/
  3. https://testynaojcostwo.pl/jak-dlugo-probka-dna-nadaje-sie-do-analizy/
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA