Testy genetyczne są najpewniejszym sposobem, by potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. To właśnie dlatego korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale też sądy i policja. Zdarza się jednak, że komuś po głowie chodzi sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo… Jeśli w teście uczestniczą właściwe osoby, jest to praktycznie niemożliwe ❌ Dlaczego?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Dlaczego niektórzy chcą sfałszować test na ojcostwo?
- Czy sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo jest możliwe?
- Czy rodzaj próbki ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?
- Czy można sfałszować test na ojcostwo alkoholem lub chorobą?
- Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?
Dlaczego niektórzy chcą sfałszować test na ojcostwo?
Niektórym zależy na zmianie wyniku… kierując się naprawdę bardzo różnymi motywami. Jedni chcą uniknąć płacenia alimentów lub wręcz przeciwnie – zyskać dodatkowe pieniądze, inni ukryć przed partnerem zdradę, a jeszcze kolejni po prostu boją się możliwego wyniku. Czy mają jakieś szanse, aby sfałszować rezultat i „oszukać przeznaczenie”?
Czy sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo jest możliwe?
⏩ Jeżeli zdecydujesz się na wiarygodne laboratorium, sfałszowanie wyniku badania na ojcostwo to zadanie praktycznie niemożliwe. Pamiętaj, żeby wybrać takie właśnie laboratorium!
Jeśli tylko próbka zostanie pobrana od właściwej osoby, można mieć pewność, że ojcostwo zostanie wykluczone bądź potwierdzone.
Co ważne, sądowy test DNA na ojcostwo wymaga skorzystania ze specjalnej procedury. Obejmuje ona m.in. pobranie próbek w obecności świadków i dokładne sprawdzenie tożsamości badanych.
✅ Na wynik testu na ojcostwo nie mają wpływu takie czynniki jak:
- rodzaj próbek,
- choroba, infekcja, leki,
- używki,
- zanieczyszczenie jamy ustnej,
- ciąża, karmienie piersią,
- całowanie z inną osobą przed pobraniem.
Czy rodzaj próbki ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?
⏩ Nieważne, czy test zostanie wykonany na podstawie mikrośladu (np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy guma do żucia), wymazu z policzka czy krwi – wynik badania ojcostwa zawsze będzie taki sam i całkowicie jednoznaczny.
DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu, a analizowane fragmenty nigdy się nie zmieniają. Co więcej, w badaniu porównuje się ze sobą profile genetyczne (zwane „genetycznymi odciskami palca”) – każdy z nas ma swój unikatowy profil, który dziedziczy po rodzicach.
To może Cię zainteresować: DNA z włosa i innych nietypowych próbek
Czy można sfałszować test na ojcostwo alkoholem lub chorobą?
Zdarza się, że uczestnicy badania ojcostwa próbują wpłynąć na wynik, wykorzystując alkohol, narkotyki, leki czy pobierając próbkę w czasie infekcji. Niektóre osoby celowo lekceważą wskazówki laboratorium i bezpośrednio przed pobraniem materiału jedzą, żują gumę, palą papierosy czy zanieczyszczają jamę ustną w inny sposób.
To jednak nie ma zupełnie żadnego znaczenia dla uzyskanego wyniku. Być może okaże się, że próbka będzie zanieczyszczona i niezbędna stanie się dodatkowa analiza, ale to tylko wydłuży wykonanie testu na ojcostwo. Nie zmieni jednak rezultatu.
⏩ A co z całowaniem przed pobraniem próbki lub celowym zanieczyszczeniem jej obcym dodatkowym DNA? W takiej sytuacji może się co najwyżej okazać, że na próbce będą 2 profile genetyczne (lub więcej). Wtedy laboratorium nie wyda wyniki, a poprosi o dodatkową próbkę.
Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?
Jeżeli zdecydujesz się na analizę w rzetelnym, doświadczonym i sprawdzonym laboratorium, uzyskasz jednoznaczny wynik bez możliwości pomyłki. Na co zwrócić uwagę?
Analiza min. 24 markerów DNA – pewny wynik przy udziale tylko ojca i dziecka.
✅ Akredytacja PCA, certyfikaty, udział w kontrolach zewnętrznych.
✅ Ściśle określone procedury – uniemożliwiające ryzyko błędu, np. wykonanie badania 2 razy przy wyniku wykluczającym.
✅ Wysokiej jakości odczynniki i sprzęt – zamiast tych „domowej roboty”.
✅ Doświadczenie w badaniach genetycznych – uważaj na laboratoria, które robią testy na ojcostwo przy okazji wielu innych badań nie-genetycznych.
✅ Możliwość umieszczenia danych osobowych na wyniku.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!