Rozwój płodu tydzień po tygodniu

rozwój płodu, rozwój płodu tydzień po tygodniu

Płód w łonie matki rozwija się bardzo szybko. W każdym tygodniu dochodzi do zmian, które mają umożliwiać dziecku życie poza organizmem matki. W toku rozwoju płodu pojawić mogą się także pewne nieprawidłowości. Sprawdź jakie fazy obejmuje rozwój płodu tydzień po tygodniu.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Rozwój płodu tydzień po tygodniu – okresy rozwoju płodu

▶ Rozwój płodu a ryzyko wystąpienia wad genetycznych

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – okresy rozwoju płodu

Rozwój płodu dzieli się na trzy okresy:

➡ Okres jaja płodowego od 2 do 4 tygodnia ciąży

➡ Okres embrionalny od 5 do 10 tygodnia ciąży

➡ Okres płodowy od 11 do 40 tygodnia ciąży

W pierwszym tygodniu ciąży nasze dziecko właściwie jeszcze nie istnieje. Jest to czas, w którym organizm kobiety przygotowuje się do jajeczkowania, które następuje w 2 tygodniu. To właśnie w momencie jajeczkowania dochodzi do powstania zarodka. W 3 tygodniu zagnieżdża się on w macicy kobiety, a w 4 tygodniu powstają listki zarodkowe. W późniejszych etapach rozwiną się z nich narządy wewnętrzne.

5 tydzień ciąży rozpoczyna okres embrionalny. Właśnie wtedy rozwijają się zalążki narządów wewnętrznych. Rozpoczyna się także rozwój łożyska. W 6 tygodniu możemy zauważyć już bruzdy, z których powstaną oczy 👀 i uszy 👂. W tym okresie możliwe jest także pierwsze usłyszenie bicia serca dziecka. Z kolei w 7 tygodniu układ nerwowy dziecka intensywnie się rozwija i pojawiają się zalążki narządów płciowych ♀♂.

W 8 tygodniu na USG wyraźnie widać, że główka płodu jest wyraźnie większa od reszty ciała. Rozpoczyna się także rozwój układu kostnego i stawów, a płód ma wykształcone paluszki u dłoni ✋ i stóp 🦶. Dopiero w 9 tygodniu nasze dziecko zaczyna przypominać człowieka, a w 10 tygodniu zaczyna już ono obracać główką i dotykać twarzy rączkami. W tym czasie jego nerki zaczynają produkować mocz, a łożysko jest już w pełni wykształcone.

W okresie płodowym rozwój dziecka w łonie mamy przebiega w następujący sposób:

✳   W 11 tygodniu ciąży pojawia się odruch ssania, a narządy wewnętrzne są już prawie wykształcone

✳   12 tydzień ciąży to czas, kiedy organy wewnętrzne zaczynają dojrzewać i pełnić swoją funkcję. Twarz płodu przypomina już twarz człowieka 👶, a jego główka przestaje być wyraźnie większa od reszty ciała.

✳   Między 13 a 14 tygodniem dziecko zaczyna sprawnie ruszać kończynami, a w jego mózgu trwa intensywna produkcja komórek nerwowych

✳   W 15 tygodniu na głowie dostrzec można zalążki włosów

✳   W 16 tygodniu wykształca się odbyt dziecka, a jego gałki oczne 👁️ zaczynają się poruszać

✳   Między 17 a 19 tygodniem dziecko zaczyna rozpoznawać głos mamy i zaczyna reagować na jej emocje. W tym okresie jego skóra staje się wyraźnie grubsza i zaczyna wykształcać się rytm dobowy.

✳   Między 20 a 23 tygodniem ciąży rozwijają się zmysły, a mama może odczuwać pierwsze kopnięcia. Dziecku w tym okresie może zacząć doskwierać czkawka.

✳   Czas między 24 a 28 tygodniem to moment doskonalenia pracy organów wewnętrznych

✳   Między 29 a 33 tygodniem dziecko ustawia się główką w dół, a jego płuca są gotowe do samodzielnego oddychania

✳   Między 34 a 36 tygodniem doskonali się praca układu odpornościowego i nerwowego

✳   W 37 tygodniu dziecko jest gotowe do przyjścia na świat 🌏 [1], [2].

Rozwój płodu a ryzyko wystąpienia wad genetycznych

Rozwój płodu to piękny proces, ale w jego trakcie mogą powstać także różne zaburzenia ❎. Przyszłe mamy powinny więc regularnie kontrolować stan zdrowia maluszka. Jednym z badań powinien być test genetyczny znany jako test NIFTY 🧬, który wykrywa najczęstsze choroby u płodu, takie jak Zespół Downa oraz 5 innych trisomii [3].

Test NIFTY możemy wykonać razem z testem na ojcostwo w pakiecie Pewna Mama. Dzięki temu zyskamy spokój i pewność nie tylko, co do zdrowia naszego dziecka, ale także co do ojcostwa [3].

Źródła:

  1. https://plodnosc.pl/baza-wiedzy/rozwoj-plodu/
  2. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-rozwija-sie-plod-tydzien-po-tygodniu-aa-Kdqm-B3mH-2uWs.html
  3. https://www.testdna.pl/pakiet-pewna-mama/

To również może Cię zainteresować: Czy podczas ciąży można zrobić test na ojcostwo?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA