Kiedy test na ojcostwo może okazać się pomocny?
 

Kiedy test na ojcostwo może okazać się pomocny?

dzieci genetycznie bardziej podobne do ojców, genetyczne podobieństwo do rodziców

W ostatnich latach zauważono znaczy wzrost zainteresowania testami na ojcostwo. Problem ten powoli przestaje być tematem tabu, co więcej robienie testów tego rodzaju stało się czymś modnym. Dynamiczny rozwój biotechnologii oraz dziedzin pokrewnych daje nam coraz więcej możliwości. Postęp tego właśnie obszaru nauki spowodował również, że testy te stały się coraz bardziej dokładne i łatwiej dostępne niż kiedyś, a przez to i popularniejsze. Prawidłowo wykonany test daje jednoznaczny wynik wykluczający lub potwierdzający ojcostwo.

Jakie są metody badań na ojcostwo i kiedy warto je wykonać?

Powodów dla, których mężczyźni poddają się takim badaniom może być wiele. Podstawowym jest oczywiście brak zaufania do partnerki, a co się z tym wiąże brak pewności co do tego czy dziecko, które mężczyzna wychowuje jest na pewno jego. I to właśnie w celu rozwiania tych wątpliwości testy na ojcostwo wydają się być jak najbardziej pomocne. Przypadków, dla których wykonanie tego badania może być pomocne jest jednak więcej. Wszystko zależy od sytuacji i celu w jakim wiedza na temat ojcostwa ma być użyta.

Należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów testów na ojcostwo, których wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb klientów. Wśród testów wyróżniamy prywatne badania na ojcostwo oraz testy do celów sądowych. Współcześnie możliwe jest również wykonanie takiego testu jeszcze na etapie prenatalnym, a więc przed urodzeniem dziecka.

Pierwsza z omawianych metod wykorzystywana jest wówczas gdy przypuszczalny ojciec chce otrzymać informację o pokrewieństwie lub jego braku wyłącznie do celów prywatnych. W tym przypadku do przeprowadzenia testu wystarczy materiał pobrany od dziecka oraz domniemanego ojca, bez konieczności włączenia do badania materiału pochodzącego od matki.

Z kolei test DNA na ojcostwo wykonywany do celów sądowych wymaga pobrania materiału od matki, ojca oraz dziecka. Ponadto podczas pobierania próbek niezbędna jest obecność świadków pobrania, tożsamość wszystkich badanych osób musi być potwierdzona, a z całego zdarzenia spisywany jest specjalny protokół. Jest to metoda trochę bardziej formalna, głównie ze względu na procedury, które jej towarzyszą, mimo iż skuteczność oraz sam proces przeprowadzania badania w laboratorium jest taki sam. Wykonanie testu na ojcostwo tą metodą jest jednak niezwykle pomocne, gdy jego wynik ma być wykorzystany w sądzie, np. w rozprawach rozwodowych czy rozprawach dotyczących zasądzania alimentów. Należy bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do wyniku testu prywatnego,  może on być uznany za wiarygodny i pełnowartościowy dowód w sprawie.

Trzeba mieć świadomość, że z testów na ojcostwo korzystają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Czasem zdarza się, że przyszła matka nie ma pewności kto jest ojcem jej nienarodzonego dziecka. W tym przypadku rozwiązaniem może być wykonanie testu na ojcostwo jeszcze na etapie prenatalnym. Badanie to opiera się na analizie krwi matki wraz z krążącym w niej DNA dziecka oraz   porównaniu jej z krwią domniemanego ojca. Inną metodą może być bardziej inwazyjna amniopunkcja lub też biopsja kosmówki. Przeprowadzenie badania niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz poczucia spokoju i bezpieczeństwa, wynikającego z wiedzy na temat ojcostwa, kobieta może dokładniej przygotować się do ciąży i porodu, jak i przyszłego macierzyństwa zarówno pod względem finansowym, formalnym, jak również prawnym.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA