Uznanie ojcostwa przed porodem- czy warto?
 

Uznanie ojcostwa przed porodem- czy warto?

Bycie rodzicem to ogromne szczęście, jednakże kiedy dowiadujemy się, że w niedługim czasie pojawi się na świecie naszego dziecko często zaczyna nam krążyć po głowie wiele sprzecznych myśli. Czy na pewno nadajemy się na rodzica? Czy sobie poradzimy? Czy to na pewno nasze dziecko? Testy na ojcostwo to już nie temat tabu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swojego ojcostwa testy genetyczne będą najlepszym wyborem. Co więcej, istnieje możliwość wykonania testu zupełnie anonimowo. Badanie można wykonać w czasie trwania ciąży, a na podstawie jego wyniku możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem.

Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży jest możliwe wykonanie testu na ojcostwo?
Gdzie zgłosić uznanie ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – dlaczego warto ustalić ojcostwo przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – kto pokrywa koszty badania?

Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży jest możliwe wykonanie testu na ojcostwo?

Od 10 tygodnia ciąży w krwioobiegu matki znajduje się wystarczająca ilość DNA płodu do wykonania testu na ojcostwo. Niektóre laboratoria deklarują możliwość wykonania badania nawet od 8 tygodnia ciąży. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z wybranym przez nas laboratorium i zapytanie o interesujące nas szczegóły badania. Na podstawie wyniku badania możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem.

Gdzie zgłosić uznanie ojcostwa przed porodem?

W celu uznania ojcostwa przed porodem oboje rodzice powinni zgłosić się  do Urzędu Stanu Cywilnego z odpowiednim oświadczeniem uprawniającym do sporządzenia aktu uznania nienarodzonego dziecka. Rodzice nie muszą składać dokumentu razem, natomiast czas pomiędzy wnioskami nie powinien przekraczać 3 miesięcy. Dokument ten zawiera informacje takie jak: dane ojca, dane matki oraz wybór nazwiska jakie będzie nosiło dziecko. Uznanie ojcostwa przed porodem nie jest więc skomplikowaną procedurą.

Uznanie ojcostwa przed porodem – dlaczego warto ustalić ojcostwo przed porodem?

Z ustalenia ojcostwa przed porodem płynie wiele korzyści między innymi:

– Jeden test na ojcostwo jest wystarczający, dlatego po narodzinach dziecka nie ma konieczności powtarzania badania

-Dziecko może od razu po narodzinach otrzymać nazwisko ojca/dwuczłonowe nazwisko

-Jeśli mama z powodów zdrowotnych lub innych niż zdrowotne musi pozostać dłużej w szpitalu, tata może zabrać dziecko do domu

-Tata ma prawo do informacji na temat stanu zdrowia dziecka oraz możliwość podejmowania decyzji o wykonaniu zabiegów medycznych

Co najważniejsze, uznanie ojcostwa przed porodem zapewnia większy komfort psychiczny, zmniejsza stres i powoduje, że możemy spokojnie przygotowywać się na przybycie dziecka na świat.

Uznanie ojcostwa przed porodem – kto pokrywa koszty badania?

Uznanie ojcostwa możliwe jest w stosunku do dziecka poczętego, ale nienarodzonego, wobec dziecka narodzonego przed osiągnięciem przez nie pełnoletności oraz dziecka zmarłego w przeciągu maksymalnie 6 miesięcy od dnia, w którym ojciec dowiedział się o śmierci dziecko. Jeżeli celem przeprowadzenia testu na ojcostwa nie jest poprawienie stanu zdrowia, czy też wykrycie choroby-na przykład w przypadku podejrzenia chorób dziedziczonych genetycznie Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa kosztów badania, muszą zrobić to rodzice. Ceny badań, na podstawie których możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem są zróżnicowane w zależności od laboratorium i wahają się w granicach 500-2000 zł. W niektórych laboratoriach istnieje możliwość rozłożenia kosztów testu na raty.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA