W przypadku wątpliwości dotyczących ojcostwa, jednym pewnym rozwiązaniem jest wykonanie testów genetycznych, porównujących genotyp dziecka i domniemanego ojca. Takie testy można przeprowadzić na miejscu w laboratorium lub korespondencyjnie.
Czy warto zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Jak wyglądają testy na ojcostwo po narodzeniu dziecka?
Jak można sfałszować testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Testy na ojcostwo – czy cena ma znaczenie przy zakupie zestawu?
Czy warto zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Testy na ojcostwo należy wykonać jak najszybciej. Najlepiej zrobić to jeszcze przed uznaniem dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zrobienie testów przed sprawą sądową o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Jeżeli już od pierwszej rozprawy znane są wyniki, pozwala to znacznie skrócić proces. W przypadku gdy minął termin zaprzeczenia ojcostwa, testy na ojcostwo są kluczowym elementem w sprawie o zaprzestanie płacenia alimentów. Im dłużej zwlekamy z ich wykonaniem, tym dłużej mężczyzna jest zmuszony ponosić koszty wychowania nie swojego dziecka. Testy na ojcostwo warto zrobić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, takich jak podejrzenie zdrady, brak podobieństwa czy niezgodność grupy krwi.
Jak wyglądają testy na ojcostwo po narodzeniu dziecka?
Wykonanie testów na ojcostwo jest bardzo proste, wystarczy tutaj próbka materiału genetycznego ojca i dziecka. Standardowym sposobem pobrania materiału jest wymaz z policzka, jednak można go pobrać nawet z szczoteczki do zębów, gumy do żucia, niedopałka papierosa lub chusteczki. Rodzaj próbki nie ma wpływu na wiarygodność wyniku. Po oddaniu materiału genetycznego do laboratorium, pozostaje już tylko czekać na wyniki.
Jak można sfałszować testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Genetyczne testy na ojcostwo są najpewniejszą metodą jego ustalenia i nie mogą być sfałszowane. W przypadku zbyt niskiej jakości pobranego materiału genetycznego, co najwyżej testy będą musiały być powtórzone. Jedynym wypadkiem sfałszowania wyniku jest oddanie próbki niewłaściwej osoby.
Testy na ojcostwo – czy cena ma znaczenie przy zakupie zestawu?
Testy na ojcostwo zazwyczaj kosztują od 500 do 800 złotych. Jeżeli cena jest znacznie niższa, warto sprawdzić czy laboratorium nie pobiera dodatkowych opłat np. za przesłanie wyniku, zbadanie próbki innej niż wymaz z policzka lub ubezpieczenie badania. Przy wyborze laboratorium kluczowe jest sprawdzenie czy posiada ono akredytacje i certyfikaty, które można sprawdzić na stronie Polskiego Centrum Akredytacji.