Testy na ojcostwo nie są badaniami jednolitymi. Ich cel jest wspólny, czyli potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Sama metoda badań czy pozyskiwane do tego celu próbki różnią się między sobą.
Jakie są rodzaje testów na ojcostwo?
Czym się różnią od siebie testy na ojcostwo?
Prywatne testy na ojcostwo, a sądowe testy na ojcostwo
Jakie próbki nadają się do testów na ojcostwo?
Jakie są rodzaje testów na ojcostwo?
Testy na ojcostwo występują w wielu wariantach. Pierwsze kryterium podziału dotyczy sposobu pobierania próbki oraz jej rodzaju. Badania na ojcostwo mogą być wykonywane zarówno do celów prywatnych, jak i na zlecenie sądu. Sam sposób badania wówczas się nie różni, są jednak inne procedury dotyczące pobierania materiału czy opracowania samego wyniku.
Czym się różnią od siebie testy na ojcostwo?
Prywatne testy na ojcostwo wykonuje się najczęściej w formie wymazu, który można pobrać w domu. Jeśli istnieje podejrzenie, że osoba wykonująca test może sfałszować próbki, zaleca się pobranie materiału w laboratorium. Istnieje również możliwość wykonania badania z próbki krwi czy nawet z płynu owodniowego pobieranego od kobiety w ciąży. Testy na ojcostwo różnią się nie tylko sposobem pobrania próbek, ale także ceną. Najtańsze są wymazy, natomiast najwięcej należy zapłacić za testy wykonywane w ciąży.
Prywatne testy na ojcostwo, a sądowe testy na ojcostwo
Testy na ojcostwo wykonywane prywatnie tak naprawdę nie różnią się od tych, które są wykonywane nakazem sądu. Różnica polega jedynie na procedurach. Testy zlecane sądowo muszą zostać pobrane w placówce medycznej w obecności świadków, a wynik powinien zawierać ekspertyzę biegłych. Z racji konieczności zachowania tych procedur, testy na ojcostwo wykonywane na zlecenie sądu są znacznie droższe od prywatnych.
Jakie próbki nadają się do testów na ojcostwo?
Testy na ojcostwo mogą zostać wykonane z wielu próbek. Najpopularniejsze są wymazy pobierane z wewnętrznej części policzka, które można pozyskać samodzielnie. Do badania nadają się również tzw. mikroślady – może to być włos, krew czy ślina znajdujące się na przedmiotach osobistych badanego. Badania na ojcostwo wykonuje się również z krwi oraz próbki płynu owodniowego, jeśli testy są wykonywane jeszcze podczas trwania ciąży.