Testy na ojcostwo to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie dające odpowiedź na pytania związane z pokrewieństwem. Badania te pozwalają ustalić ojcostwo lub je całkowicie wykluczyć. Wiele przypadków wykonania testu to decyzja dobrowolna rodziców, jednakże niekiedy jest to działanie obowiązkowe zalecane przez sąd. Wyniki testów na ojcostwo to analiza uwarunkowań genetycznych, a jego skuteczność jest niezawodna, trafna oraz wiarygodna.
Kto sięga po testy na ojcostwo?
Testy na ojcostwo dostępne już w czasie ciąży
Czy testy na ojcostwo można zrobić anonimowo?
Po jakim czasie otrzymuje się wynik testów na ojcostwo?
Kto sięga po testy na ojcostwo?
Test na ojcostwo wykonywany jest na żądanie domniemanego ojca lub samej matki dziecka. Niekiedy zachodzi potrzeba wykonania testu podczas sporu sądowego, dotyczącego ustalenia ojcostwa, zapewnienia opieki rozwiedzionych rodziców lub ograniczenia praw rodzicielskich. Testy na ojcostwo mogą być wykonywane dobrowolnie lub obowiązkowo.
Testy na ojcostwo dostępne już w czasie ciąży.
Badanie na ustalenie ojcostwa możliwe jest w każdym wieku dziecka. Istnieje również możliwość wykonania testu już podczas okresu prenatalnego. Kobieta będąca w ciąży może wykonać badania, które polegają na analizie fragmentu DNA płodu, które są obecne we krwi matki. Ustalenie ojcostwa podczas trwania ciąży możliwe jest od 8 tygodnia rozwijającego się płodu.
Czy test na ojcostwo można zrobić anonimowo?
Jeżeli test na ojcostwo wykonywany jest dobrowolnie możliwe jest zachowanie pełnej anonimowości podczas przekazywania i dostarczania wyników. Podczas wykonywania badania należy uzupełnić odpowiedni formularz, jednak informacje wpisane do ankiety nie są weryfikowane. Ponadto, profesjonalne i specjalistyczne laboratoria mają obowiązek przestrzegania zapisów i norm zawartych w ustawie o ochronie danych osobowych.
Po jakim czasie otrzymuje się wynik testów na ojcostwo?
Standardowo, na wynik testów DNA na ojcostwo należy zaczekać od 3 do 5 dni roboczych – przy wymazie z policzka, od momentu dostarczenia próbki do laboratorium. Na długość oczekiwania jednakże, ma wpływ również typ wykupionego pakietu, a także rodzaj pobranego materiału genetycznego.