Testy na ojcostwo - cena przeprowadzanych badań
 

Testy na ojcostwo – cena przeprowadzanych badań

testy na ojcostwo cena

Cena testu na ojcostwo waha się od 600 do 7000 złotych i zależna jest od wielu czynników, takich jak liczba osób poddanych badaniu, rodzaj i jakość próbek oraz szybkość realizacji. Istnieją też różne rodzaje testów – prywatne, sądowe lub wykonywane w trakcie ciąży – i ma to wpływ na ich koszt. Należy jednak pamiętać, że wynik badania – niezależnie od jego wariantu – jest stuprocentowo wiarygodny.

Testy na ojcostwo – cena badań prywatnych

W przypadku prywatnych testów na ojcostwo cena jest najniższa i mieści się w przedziale 600-2500 złotych. Zależy od oferty danego laboratorium, metody pobierania próbek (w domu lub w placówce medycznej) i ich rodzaju (krew, wymazy z policzka lub mikroślady – np. niedopałek papierosa zawierający DNA).

Cena ma też związek z liczbą osób poddanych badaniu ojcostwa oraz szybkością podania wyniku – istnieją laboratoria informujące o rezultatach już po 24 godzinach. Koszt związany jest również z ilością badanych markerów – analiza 24 da pewny wynik, nawet jeśli w badaniu nie bierze udziału matka (próbki jedynie od ojca i dziecka).

Testy na ojcostwo – cena badań sądowych

W przypadku sądowych testów na ojcostwo cena wynosi około 1400-1800 złotych. W jej zakres wchodzi zachowanie określonej sądowej procedury oraz opinia eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, która potwierdza wynik. Koszt badań sądowych zależy głównie od czasu oczekiwania na ich rezultat. Istnieją także laboratoria, które w swojej ofercie zapewniają także pomoc prawną.

Testy na ojcostwo – cena badań w trakcie ciąży

Wykonując testy na ojcostwo cena zależy od metody pobierania próbek DNA dziecka. Tańszym rozwiązaniem jest pozyskanie materiału podczas badań prenatalnych – od 15 tygodnia ciąży – i wynosi ono 2000-3000 złotych. W tym czasie można również upewnić się czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo oraz przeprowadzić badania w kierunku ewentualnych wad genetycznych. Z kolei droższą opcją jest test polegający na odseparowaniu próbek DNA z krwi matki – cena wynosi około 7000 złotych i może być on przeprowadzony już od 8 tygodnia ciąży.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA