Badanie pokrewieństwa polega na ustaleniu ojcostwa, wykonywane jest ze względów prywatnych, jak i procesowych. Badanie polega na pobraniu materiału genetycznego od osób zainteresowanych badaniem oraz dziecka. Zestawy do testów ojcostwa są bezinwazyjne nawet dla noworodków.
Na czym polega test ojcostwa?
Kto może zlecić test ojcostwa?
Czy test ojcostwa jest pewny?
Jak zrobić test ojcostwa?
Na czym polega test ojcostwa?
Badanie polega na przebadaniu markerów, czyli konkretnych miejsc na DNA. W tym celu należy pobrać materiał genetyczny od badanych osób. Próbki poddawane są ocenie przez profesjonalne laboratoria. Podczas testu wykorzystuje się zmienność w niekodujących fragmentach genu. Test ojcostwa zazwyczaj wykonywany jest na podstawie 16 markerów genetycznych.
Kto może zlecić test ojcostwa?
Badanie przeprowadzane jest z inicjatywy mężczyzn, jak i kobiet. Dominującą płcią są panowie, którzy zazwyczaj chcą uchronić się przed płaceniem alimentów. Mężczyźni zlecają badanie, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście są biologicznym ojcem dla „swojego” dziecka. Motywacją kobiet jest zazwyczaj chęć udowodnienia swojej wierności. Zdarza się, że kobieta sama nie ma pewności, kto jest ojcem jej dziecka. Z kolei dziadkowie sprawdzają zasadność uznawania dzieci za swoje wnuki. Kolejną motywacją dziadka i babci jest przepisanie spadku wnukom. Test ojcostwa wykonywany jest ze względów prywatnych oraz sądowych.
Czy test ojcostwa jest pewny?
Tak, wynik testu daje jednoznaczne potwierdzenie (z prawdopodobieństwem na poziomie 99,999%) bądź wykluczenie ojcostwa (ze 100% prawdopodobieństwem). Test można wykonać na dwóch osobach – dziecku oraz mężczyźnie. Nieco pewniejszy wynik otrzymamy, gdy badaniu zostanie również poddana matka.
Jak zrobić test ojcostwa?
Istnieją dwa sposoby – zdalnie oraz w placówce medycznej. Wystarczy złożyć zamówienie przez internet bądź telefonicznie. Wówczas próbki pobieramy bez wychodzenia z domu. Drugą opcją jest wizyta w dedykowanej placówce, nad przebiegiem badania czuwają profesjonaliści.
Test ojcostwa nie jest skomplikowaną procedurą, wystarczy pobrać wymaz z wnętrza policzka, za pomocą specjalnych patyczków. Materiał genetyczny może pochodzić również z gumy do żucia, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, filtra papierosa, czy lizaka.