Obecnie testy na ojcostwo można zrobić nawet za 500 złotych, sprzedawane są też na popularnych portalach aukcyjnych. Czy jednak warto robić aż tak tanie badanie i czy na pewno będzie pewne i wiarygodne? Czym różni się taki test od tego za 1200 złotych? Test na ojcostwo cena – jaka jest i co ma na nią wpływ? Sprawdź!
Jaka jest cena testu na ojcostwo?
Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?
Dlaczego ceny testów na ojcostwo są różne?
Jaka jest cena testu na ojcostwo?
To, jaka jest cena testu na ojcostwo, zależy przede wszystkim od laboratorium. Warto wybrać taką placówkę, która oferuje wszystko w cenie. Dodatkowe koszty mogą bowiem sprawdzić, że cena początkowa wzrośnie nawet 3-4 razy.
W praktyce okaże się więc, że podstawowa cena to 500 złotych, ale dopłacisz za wynik po polsku, dane osobowe czy profile genetyczne na wyniku albo za przesłanie dodatkowej próbki (jeśli poprzednia nie będzie nadawała się do badania).
Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?
A kto pokrywa koszty testu na ojcostwo? Zwykle po prostu osoba, która zleca badanie – chyba że wszyscy uczestniczy ustalą między sobą inny podział. A jeśli jest to badanie ze zlecenia sądu – płaci najczęściej strona przegrana. Czasami sąd może jednak zadecydować inaczej, np. podzielić koszty po połowie lub zwolnić obie strony z opłat (np. przy bardzo złej sytuacji finansowej).
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?
Zastanawiasz się, co wpływa na cenę testu na ojcostwo? Ważne jest przede wszystkim, czy laboratorium posiada akredytację PCA i certyfikaty świadczące o udziale w międzylaboratoryjnych kontrolach. Ich zdobycie wymaga dostosowania się do rygorystycznych procedur i jest kosztowne, dlatego nie wszystkie laboratoria decydują się na ten krok. Tymczasem to gwarancja jakości badań. Ważne są też używane odczynniki (muszą mieć walidację, żeby wynik był pewny), doświadczenie w badaniach DNA i szkolenia pracowników.
Dlaczego ceny testów na ojcostwo są różne?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego ceny testów na ojcostwo są różne. Ich koszt różni się nie tylko w zależności od tego, czy laboratorium ma akredytację, doświadczenie i certyfikaty. Ważne są też liczba badanych markerów, czas oczekiwania na wynik czy moment wykonywania testu na ojcostwo (w ciąży, po narodzinach).
Brak komentarzy, bądź pierwszy!