Test na ojcostwo a procedura uznania ojcostwa przed porodem
 

Test na ojcostwo a procedura uznania ojcostwa przed porodem

Uznanie ojcostwa wiąże się z wieloma obowiązkami, jak i prawami w stosunku do dziecka. Zgodnie z polskim prawem możliwe jest uznanie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka. Mężczyzna, który uznaje ojcostwo wchodzi w związek rodzinny z jeszcze nie narodzonym dzieckiem. W takim przypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co jednak, jeżeli mężczyzna przed uznaniem dziecka chcę wykonać test na ojcostwo? Czy możliwe jest wykonanie takiego testu w okresie ciąży?

Uznanie ojcostwa przed porodem – czy możliwe jest przeprowadzenie testu na ojcostwo w trakcie ciąży ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ile kosztuje test na ojcostwo przed a ile po narodzinach dziecka?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ile wynosi czas oczekiwania na wyniki testu na ojcostwo w trakcie ciąży ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – co trzeba zrobić aby uznać ojcostwo przed porodem ?

Uznanie ojcostwa przed porodem – Czy możliwe jest przeprowadzenie testu na ojcostwo w trakcie ciąży?

Test na ojcostwo ma na celu wykluczenie lub potwierdzenie biologicznego ojcostwa mężczyzny. Możliwe jest wykonanie takiego testu jeszcze przed narodzinami dziecka oraz uznanie ojcostwa przed porodem.  W takim przypadku test przeprowadza się na podstawie materiału biologicznego, takiego jak: próbka krwi, płyn owodniowy, komórki kosmówki. Test najwcześniej można wykonać po ukończeniu 9. tygodnia ciąży. Test posiada taką samą skuteczność, jak test wykonany po porodzie.

Uznanie ojcostwa przed porodem – Ile kosztuje test na ojcostwo przed a ile po narodzinach dziecka?

Cena testu na ojcostwo wynosi od 500 do nawet 2000zł. Najniższą cenę będzie miał test wykonywany po narodzinach dziecka, który jest przeznaczony do celów prywatnych. Jeżeli chcemy mieć pewność biologicznego ojcostwa oraz starać się o uznanie ojcostwa przed porodem, to ten rodzaj testu będzie wystarczający. Jeżeli chcemy, aby test mógł służyć do celów sądowych, to cena testu może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Badanie wykonywane przed porodem może mieć wyższą cenę i kosztować nawet 7000zł. Możliwe jest jednak równoczesne wykonanie testu na ojcostwo oraz genetycznych badań prenatalnych. W zależności od laboratorium oraz zakresu badania materiału genetycznego cena testu na ojcostwo przed narodzinami dziecka wynosi od około 1000zł do nawet 7000zł.

Uznanie ojcostwa przed porodem – Ile wynosi czas oczekiwania na wyniki testu na ojcostwo w trakcie ciąży?

W zależności od wybranego laboratorium oraz zakresu badania, czas oczekiwania na wyniki może się znacząco różnić. Najszybciej wyniki można otrzymać już po upływie tygodnia od pobrania próbki. Standardowy czas oczekiwania wynosi około 2-3 tygodni.

Uznanie ojcostwa przed porodem – co trzeba zrobić aby uznać ojcostwo przed porodem?

Aby uznać ojcostwo przed narodzinami dziecka należy uzupełnić oraz złożyć specjalne oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Należy pamiętać, że uznanie dziecka sprawia, że mężczyznę zaczyna łączyć więź rodzinna z dzieckiem. W takim przypadku ojciec posiada pełnię praw rodzicielskich, ale także spoczywa na nim obowiązek alimentacyjny. Po złożeniu oświadczenia, matka dziecka powinna w przeciągu 3 miesięcy potwierdzić, że ojcem dziecka jest dany mężczyzna. Po spełnieniu tych formalności uznanie ojcostwa przed porodem uznaje się za zakończone.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA