Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży, Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo, Kto może zażądać badania na ojcostwo, Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku

Badania genetyczne są zawsze wiarygodne i nieważne z której próbki zostały przeprowadzone i czy mają miejsce przed lub po narodzeniu dziecka. Powinniśmy dowiedzieć się, czy laboratorium robi badania na podstawie 34 markerów. Owe badania są bardziej szczegółowe niż te, które zlecono z 16 markerów. Dużą zaletą badania jest znaczne zmniejszenie potrzeby kolejnego porównywania wyników z DNA matki.

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?
Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo?
Kto może zażądać badania na ojcostwo?
Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?

Testy na ojcostwo można wykonać jeszcze w czasie ciąży lub po urodzeniu się dziecka. W powyższym przypadku do badania na ojcostwo w ciąży wystarczą dwie osoby domniemany ojciec i matka.

Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo?

Jednoznaczne ustalenie ojcostwa jest bardzo proste, należy wysłać do laboratorium próbkę DNA dziecka i ojca. Do badań najczęściej jest pobierany wymaz z policzka, oprócz tego jest możliwość wykonania badań na tak zwanym materiale niestandardowym. Za materiał może posłużyć jakiś przedmiot osobisty np. szczoteczka do zębów.

Kto może zażądać badania na ojcostwo?

Rozwój dzisiejszej nauki i medycyny pozwala na zrobienie badania na ojcostwo i dzięki temu ustalenie kto jest biologicznym ojcem dziecka.

Na uwagę zasługuje fakt, że w coraz większej ilości klinik tego rodzaju badania można przeprowadzić po coraz mniejszych kosztach.

Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Testy DNA na ojcostwo można przeprowadzić już od 8 tygodnia ciąży.

Aby to zrobić należy pobrać próbkę krwi matki, w której zawarte jest DNA dziecka i porównać je z DNA rzekomego ojca. Tak jak wspomnieliśmy powyżej DNA może zostać pobrane np. z wymazu z policzka.

Natomiast od 15 tygodnia ciąży jest możliwość przeprowadzenia badań, do których może posłużyć materiał genetyczny z zewnętrznej błony otaczającej płód (kosmówka).

Jak wygląda przebieg badania?

Wspomniany materiał jest pobierany w czasie przeprowadzanego badania USG.

Do badania wystarczy dowolna próbka, która może pochodzić z takich rzeczy jak:

  • Chusteczka higieniczna z odrobiną kataru,
  • maszynka do golenia
  • szczoteczka do zębów itp.

 

 

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA