Kto musi wyrazić zgodę na test na ojcostwo?
 

Kto musi wyrazić zgodę na test na ojcostwo?

Testy na ojcostwo - czy potrzebna jest zgoda matki, Testy na ojcostwo bez wiedzy ojca – jak można je wykonać, Kiedy warto zrobić testy na ojcostwo, Prywatne testy na ojcostwo – czy można podważyć wynik

Badania genetyczne pod kątem ojcostwa to poważny i stresujący krok dla rodziców. Niezależnie od tego, czy chcemy pozostawić wynik dla swojej informacji, czy też planujemy przedstawić go w sądzie, warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dzięki temu będziemy mieli wiedzę jak się przygotować oraz co będzie potrzebne, aby wynik testu nie został podważony.

Testy na ojcostwo – czy potrzebna jest zgoda matki?
Testy na ojcostwo bez wiedzy ojca – jak można je wykonać?
Kiedy warto zrobić testy na ojcostwo?
Prywatne testy na ojcostwo – czy można podważyć wynik?

Testy na ojcostwo – czy potrzebna jest zgoda matki?

Przy wykonywaniu prywatnych testów na ojcostwo nie jest potrzebna zgoda matki. Trzeba jednak pamiętać, że wynik będzie wyłącznie orientacyjny i tylko dla naszej wiadomości. Badanie nie będzie wzięte pod uwagę w trakcie trwania rozprawy sądowej. Jeżeli test DNA będzie konieczny, sąd może sam zlecić jego wykonanie za zgodą obu ze stron.

Testy na ojcostwo bez wiedzy ojca – jak można je wykonać?

Podobnie jak w przypadku zgody matki, test na ojcostwo może być wykonany bez wiedzy drugiej strony. W tym celu należy pobrać materiał genetyczny ze strony dziecka jak też domniemanego ojca. Obecna nauka pozwala na uzyskanie próbki DNA nie tylko z wymazu z zewnętrznej strony policzka. Do laboratorium można przekazać również przedmioty, na których są tzw. mikroślady. Mogą być to zużyte chusteczki, przybory do higieny intymnej, czy nawet pojedynczy włos z cebulką.

Kiedy warto zrobić testy na ojcostwo?

Badanie pod kątem ojcostwo warto zrobić w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni domniemanego ojca. Testy wykonuje się też w przypadku spraw sądowych o alimenty. Niejednokrotnie sam sąd zleca wykonanie takiego badania.

Prywatne testy na ojcostwo – czy można podważyć wynik?

Wynik prywatnego testu na ojcostwo może być podważony tylko wtedy, kiedy został wykonany w wątpliwej klinice i bez pisemnej zgody obu ze stron. Brak akredytacji oraz nie wystarczająca liczba badanych markerów może spowodować, że sąd zaleci wykonanie testu jeszcze raz. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać od razu odpowiednio laboratorium. Tym bardziej że testy na ojcostwo nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA