Jak wykonuje się testy na ojcostwo?

Jak zrobić test na ojcostwo w domu, Co jest potrzebne do testu na ojcostwo, Jak odczytać test na ojcostwo, Jakie są konsekwencje błędnie wykonanego testu na ojcostwo

Test na ojcostwo, w dużym skrócie, polega na zestawieniu materiałów genetycznych dziecka i potencjalnego ojca. Na tej podstawie określa się podobieństwo, a sam wynik testu jest jednoznaczny i daje niemal 100% pewność.

• Jak zrobić test na ojcostwo w domu?
• Co jest potrzebne do testu na ojcostwo?
• Jak odczytać test na ojcostwo?
• Jakie są konsekwencje błędnie wykonanego testu na ojcostwo?

Jak zrobić test na ojcostwo w domu?

Wyróżnia się dwa rodzaje testu na ojcostwo: prywatny i sądowy.

O ile w przypadku testu w celach sądowych stosuje się właściwą procedurę, w myśl której konieczna jest wizyta w odpowiedniej placówce, o tyle test prywatny można wykonać w domu. Oczywiście, pod warunkiem, że dziecko się już narodziło.

W tej sytuacji wystarczy zamówić do domu zestaw do pobierania próbki, pobrać materiał genetyczny i odesłać go do laboratorium.

Co jest potrzebne do testu na ojcostwo?

Do zrobienia testu, potrzebna będzie, wspomniana już wcześniej, próbka materiału genetycznego. Może to być krew, wymaz błony śluzowej policzka, który pobiera się przez potarcie patyczka lub mikroślad, który znajduje się m.in. na: szczoteczce do zębów, smoczku, paznokciu, niedopałku papierosa etc.

Wraz zestawem do pobrania próbki, dołączany jest przeważnie zestaw do jej zabezpieczenia oraz instrukcja.

Na wynik testu oczekuje się około 15 dni roboczych, jeżeli za próbkę posłużyła krew lub wymaz z policzka. Natomiast w przypadku mikrośladów, termin może się nieco wydłużyć.

Jak odczytać test na ojcostwo?

Wynik testu DNA jest jasny i klarowny, a zatem jednoznacznie potwierdza lub odrzuca ojcostwo. Możemy go uzyskać zgłaszając się prywatnie w klinice, drogą mailową lub telefonicznie. Na wynik składa się słowna interpretacja oraz profil genetyczny.

Każdy człowiek ma swój unikalny profil genetyczny, zwany również „genetycznym odciskiem palca”. Badane markery opisywane są dwiema liczbami, po jednej od każdego z rodziców. W związku z tym, jeżeli markery dziecka i markery ojca mają wspólną liczbę, oznacza to biologiczne ojcostwo.

Do wyników dołączona zostaje również słowna interpretacja, w której określa się procentowe prawdopodobieństwo biologicznego ojcostwa, na podstawie profilu genetycznego. Jeżeli przynajmniej 4 markery w profilu genetycznym się nie zgadzają, oznacza to, że ojcostwo zostało wykluczone.

Jakie są konsekwencje błędnie wykonanego testu na ojcostwo?

Źle zrobiony test na ojcostwo pociąga za sobą szereg konsekwencji. Począwszy od błędnego rozpoznania ojcostwa, przez konflikty rodzinne, aż po wyrzeczenie się swojego biologicznego dziecka. Oczywiście, takie sytuacje to skrajność i zdarzają się niezwykle rzadko. Niemniej, jest to solidny argument ku temu, żeby do testu podchodzić skrupulatnie, odpowiedzialnie i z przesadną ostrożnością.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA