Badanie na ojcostwo z mikrośladów - co warto wiedzieć o jego kosztach
 

Badanie na ojcostwo z mikrośladów – co warto wiedzieć o jego kosztach

Badanie na ojcostwo za pomocą mikrośladów to nic innego, jak zbadanie próbek pochodzących z takich przedmiotów jak między innymi chusteczki higieniczne, patyczki do uszu zawierające woskowinę uszną, szczoteczki do zębów, sztućce, ale również materiał zebrany do badania może pochodzić z plam krwi czy włosów z cebulkami.

Jaka jest cena badania na ojcostwo z mikrośladów?
Dlaczego cena badania na ojcostwo z mikrośladów jest wyższa od wymazów?
Czy cena badania na ojcostwo będzie wyższa jak wynik będzie szybszy?
Jakie czynniki mają wpływ na cenę badania na ojcostwo?

Jaka jest cena badania na ojcostwo z mikrośladów?

Badania za pomocą mikrośladów wykonywane na terenie Polski wahają się od 800 zł w górę i jest to zależne od kliniki, w jakiej zostanie ono przeprowadzone. W niektórych przypadkach cena badania na ojcostwo może wynieść powyżej 1200 zł.

Dlaczego cena badania na ojcostwo z mikrośladów jest wyższa od wymazów?

Cena takiego badania DNA, niestety jest wyższa niż standardowych badań na ojcostwo wykonywanych za pomocą wymazów. Dzieje się tak, iż osoby badane w tym przypadku pozostają anonimowe a samo badanie jest zlecane na własny użytek. Próbki są oznaczone po prostu literami A i B. Badanie ojcostwa za pomocą mikrośladów jest bardziej czasochłonne, gdyż próbka nie zawsze jest dobrej jakości, przez co trzeba pobierać ją jeszcze raz a co za tym idzie dochodzi czas wydobycia DNA z próbki i porównania ją bezpośrednio z drugą.

Czy cena badania na ojcostwo będzie wyższa jak wynik będzie szybszy?

Nie, nie ma to wpływu na cenę badania. Wyniki badań testów na ojcostwo można dostać już w zaledwie kilka dni, a niektóre kliniki posiadają opcję przyspieszenia tego procesu w taki sposób, iż już po zaledwie 48 godzinach wyniki będą dostępne dla zlecającego badanie DNA.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę badania na ojcostwo?

Wyróżnić można aż kilka czynników, które mają zdecydowany wpływ na cenę takiego badania. Pierwszym z nich jest ilość badanych markerów DNA, czym jest ona większa tym cena wzrasta. Kolejnym jest ilość oraz jakość próbek, a także odczynniki stosowane do pobrania danej próbki. Na cenę ma również duży wpływ to, czy chcemy pobrać próbkę od matki, jeżeli tak automatycznie cena testu wzrasta w górę. Także akredytacja i certyfikaty placówki będą miała duży wpływ na cenę końcową.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA