Badania na ojcostwo to jedyna pewna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Badania polegają na analizie próbek pochodzących od domniemanego ojca oraz dziecka. Są bardzo często wykorzystywane jako dowód w sądzie, ponieważ wiarygodność przeprowadzonych testów na ojcostwo sięga nawet 99%, w zależności od wybranej metody analizy DNA.
Gdzie można zrealizować badania na ojcostwo?
Jakie są różnice pomiędzy prywatnymi a sądowymi badaniami na ojcostwo?
Czy wynik badań na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie?
Czy sądowe badania na ojcostwo są dużo droższe od prywatnych?
Gdzie można zrealizować badania na ojcostwo?
Badania na ojcostwo można wykonać za pośrednictwem dowolnego laboratorium specjalizującego się w analizach genetycznych. Tego typu placówek nie brakuje na terenie całego kraju. Wiele laboratoriów oferuje możliwość przesłania wymazu z policzka za pośrednictwem kuriera – dzięki temu pacjent może skorzystać z dowolnej placówki, a materiał genetyczny musi jedynie nadać kurierem. Jest to sposób na zachowanie dyskrecji badania DNA na ojcostwo. Dla wygody pacjenta wyniki są przesyłane pocztą lub można je sprawdzić online.
Jakie są różnice pomiędzy prywatnymi a sądowymi badaniami na ojcostwo?
Sądowe testy na ojcostwo każdorazowo są zlecane przez sąd. Tak naprawdę jednak sposób przeprowadzania samego badania ojcostwa jest podobny, jak w przypadku testów prywatnych. Badania na ojcostwo zlecane sądowo wymagają pobrania wymazów przez pracowników laboratorium, a sam wynik musi posiadać ekspertyzę. Sąd wymaga również włączenia do badania próbek pochodzących od matki dziecka – takich warunków nie trzeba spełniać przy testach prywatnych. Należy jednak podkreślić, że nawet prywatne zlecenie badania przy zachowaniu sądowych procedur nie może stanowić wiarygodnego dowodu w sprawie o alimenty czy opiekę nad dziećmi.
Czy wynik badań na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie?
Testy DNA na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie, jako umocnienie stanowiska strony procesowej. Dla sędziego całkowitą pewność przynoszą jednak badania, które strona wykonuje na zlecenie sądu, z zachowaniem wszystkich wymaganych procedur. Należy bowiem pamiętać, że wynik prywatnego testu na ojcostwo może zostać zakwestionowany przez drugą stronę sporu.
Czy sądowe badania na ojcostwo są dużo droższe od prywatnych?
Z racji tego, że sądowe badania na ustalenie ojcostwa wymagają większej ilości obostrzeń, również ich cena jest wyższa os standardowej. Składa się na nią dodatkowy koszt pobrania próbek w placówce i opłacania personelu medycznego, a także wykonanie ekspertyzy przez uprawnionego biegłego. Cena takiego testu na ojcostwo to około 1500-1700 złotych, czyli nawet 2-3 razy więcej niż w przypadku analizy wykonywanej na własną rękę. Zwykle za badanie musi zapłacić strona przegrana w sądzie.