Badania na macierzyństwo - cena i sposób wykonania analizy
 

Badania na macierzyństwo – cena i sposób wykonania analizy

Badanie macierzyństwa to nowoczesna diagnostyka genetyczna, która pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie macierzyństwa kobiety. Badanie wykonuje się w taki sam sposób, co test na ojcostwo. Coraz większa liczba laboratoriów oferuje możliwość wykonywania takiego badania, które cieszą się coraz większą popularnością.

Czy istnieje możliwość zamówienia badania macierzyństwa na raty?
Czy próbki do badania macierzyństwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik badania macierzyństwa?
Co się stanie jeśli próbki do badania macierzyństwa zostaną źle pobrane?

Czy istnieje możliwość zamówienia badania macierzyństwa na raty?

Większość laboratoriów genetycznych wykonuje badanie macierzyństwa z możliwością rozłożenia płatności na dogodne dla klientów raty. W końcu badanie DNA kosztuje kilkaset złotych, co dla wielu osób może znacznie obciążać budżet. Płatność rozłożona na raty znacznie zwiększa dostępność badania – warto zapytać o taką możliwość w wybranej placówce.

Czy próbki do badania macierzyństwa można pobrać samodzielnie?

Istnieje możliwość samodzielnego pobierania próbek do badania na macierzyństwo. Wystarczy zamówić zestaw pobraniowy i postępować zgodnie z instrukcją – kobieta oraz dziecko muszą pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka – zabezpieczoną próbkę przesyła się za pośrednictwem kuriera do wybranego laboratorium.

Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik badania macierzyństwa?

Badanie macierzyństwa wykonywane w krótkim czasie po transfuzji krwi może dawać wynik niejednoznaczny i analizę należy wówczas powtórzyć. Dotyczy to jednak wyłącznie badania genetycznego, do którego pobierana jest próbka krwi żylnej. Pewien czas po transfuzji w krwi może występować tzw. podwójne DNA, dlatego też wówczas zaleca się wykonać badanie na macierzyństwo opierając się na innym typie materiału genetycznego.

Co się stanie, jeśli próbki do badania macierzyństwa zostaną źle pobrane?

Istnieje ryzyko nieprawidłowego pobrania próbek do badania na macierzyństwo, w końcu można popełnić błąd, szczególnie jeśli próbki pobiera się samodzielnie. Taka próbka może dawać wynik niejednoznaczny i badanie będzie trzeba powtórzyć. W przypadku pobierania próbek przez personel medyczny, ryzyko nieprawidłowego pobrania jest bardzo niskie. Można również wybrać badanie na macierzyństwo, w którego cenie jest powtórne wykonanie analizy w razie nieprawidłowego pobrania materiału genetycznego.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA