Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?
 

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? 🙆

od jakiego wieku dziecko moze zostac samo w domu, w jakim wieku dziecko moze zostac samo w domu

W świecie idealnym małe dziecko nie powinno być pozostawiane w domu bez żadnej opieki, ale w życiu bywa różnie. Problem dotyka w szczególności rodziców z ograniczonym budżetem. W takich rodzinach dzielna pociecha sama wyprawia się do szkoły, sama z niej powraca, a potem całymi godzinami wyczekuje powrotu rodziców z pracy, oczywiście w pojedynkę. Tu rodzi się pytanie — co na to prawo? Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Tego dowiesz się z artykułu:

• W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu według prawa?
• Jak przygotować się do pozostawienia dziecka w domu?
• Jak dziecko powinno wracać samo ze szkoły?
• O czym pamiętać zostawiając dziecko samo w domu?

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu według prawa?

Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kw stwierdza jasno – nie można zostawiać dziecka samego przed ukończeniem przez nie 7 roku życia. Jeżeli pozostawimy dziecko bez opieki, musimy liczyć się z karą w postaci grzywny lub nagany, przy czym każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualne.

⏩ Dlaczego? Bo każde dziecko jest inne, jedno potrafi zatroszczyć się o siebie, inne jest rozbrykane i nieobliczalne, zdarzają się też dzieci wyjątkowo niesamodzielne.

Pozostawienie dziecka bez opieki, na ogół wymuszone koniecznością życiową, jest dla wielu rodziców źródłem silnego stresu. Dużą ulgę może sprawić świadomość, że nasze dziecko zostało do tej wczesnej samodzielności odpowiednio przygotowane, na przykład poprzez przećwiczenie z nim pewnych zachowań.

Godną polecenia formą ochrony malucha jest też wykupienie mu polisy na czas przebywania w szkole i w domu, w tym ubezpieczenie przed szkodami przez niego wyrządzonymi.

To może Cię zainteresować: Jak otrzymać bon turystyczny na dziecko 2021?

Jak przygotować się do pozostawienia dziecka w domu?

Dziecko ma prawo nie rozumieć i nie wiedzieć, dlatego też trzeba się z nim komunikować. Pewne kwestie, takie jak na przykład niewdawanie się w rozmowy z nieznajomymi, trzeba omówić dość szczegółowo.

Dziecko powinno też wiedzieć, kiedy opiekun wróci do domu, a także gdzie i w jaki sposób, w razie potrzeby, szukać pomocy.

Jak dziecko powinno wracać samo ze szkoły?

Dużo zależy od tego, jak wygląda trasa, którą musi pokonać dziecko w drodze do i ze szkoły. Osiedlowe alejki z ograniczeniem prędkości są w miarę bezpieczne. Gorzej, gdy dziecko ma do pokonania ruchliwą jezdnią.

Wtedy może to zrobić jedynie w towarzystwie innej osoby, która ukończyła 10 lat. Może to być starszy kolega lub koleżanka i, jak pokazuje doświadczenie, dzieci chętnie sobie w tej sprawie pomagają.

O czym pamiętać, zostawiając dziecko samo w domu?

Na koniec słowo posumowania: dziecko nie może pozostać samo w domu, dopóki nie ukończy 7 roku życia. Jeżeli nasza pociecha przekroczyła już 7 rok życia i planujemy pozostawić ją samą w domu, warto wykazać się wyobraźnią i przepracować z dzieckiem takie schematy zachowania, które będą służyć jego bezpieczeństwu.

⏩ Kluczową jest nasza uczciwa ocena względem tego, czy dziecko jest już na tyle dojrzałe, że można je pozostawić bez opieki bez narażania na niebezpieczeństwo.

Poczytaj też: Jak ubrać dziecko na spacer w zimie?

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA