Wielu z nas nie wie nawet, że w ciąży istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo. Ale już spieszymy z odpowiedzią! Jest to jak najbardziej możliwe. Kiedy w ciąży można zrobić test na ojcostwo? Badania można wykonać nawet od 8 tygodnia ciąży. Wykonanie takiego testu DNA pozwoli na pozbycie się wątpliwości, co do tego kto jest ojcem, szybkie i sprawne załatwienie kwestii prawnych i zaplanowanie dalszych losów rodziny. Na pewno wykonanie testu sprawdzi się też w budowaniu wzajemnej relacji i zaufania.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kiedy w ciąży można zrobić test na ojcostwo?
- Na czym polega badanie ojcostwa od 8 tygodnia ciąży?
- Na czym polega ojcostwa od 15 tygodnia ciąży?
Kiedy w ciąży można zrobić test na ojcostwo?
Jeśli jesteś w ciąży od co najmniej 8 tygodnia ciąży, to możesz bez problemu poddać się już badaniu genetycznemu, stwierdzającemu ojcostwo. Jest to test, który można wykonać najwcześniej. Taki test będzie istotnym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem ojcostwa.
Dzięki badaniu ojcostwa odzyskasz przede wszystkim spokój, będziesz mogła szybko zająć się sytuacją prawną rodziny i dziecka, zbudujesz zaufanie między Tobą, a Twoim partnerem, a także będziesz mogła zadbać o zdrowie swojego dziecka (pozbędziesz się stresu, który nie jest korzystny w ciąży, a także zadbać o jego psychiczne zdrowie od najmłodszych lat, poczucie własnej tożsamości i rodzinnej przynależności, jest niezwykle ważne w rozwoju dziecka).
Na czym polega badanie ojcostwa od 8 tygodnia ciąży?
Badanie od 8 tygodnia ciąży jest wygodne, bo wykonuje się je jedynie z krwi matki i wymazu z policzka ojca. Badanie to ma z zadanie sprawdzić wolne płodowe DNA, które znajduje się we krwi matki.
Wystarczy, że udasz się do jednego z punktów pobrań. Jest ich aż 250. Można je wykonać również podczas domowej wizyty pielęgniarki.
Na czym polega badanie ojcostwa od 15 tygodnia ciąży?
W 15 tygodniu ciąży zyskujesz nową, inną możliwość badania. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego. Od rodziców wystarczy pobrać dowolny materiał, który posłuży jako próbka do badania genetycznego. Można je wykonać w bardzo dyskretny sposób, przekazując do badania przedmioty, których dotykał domniemany ojciec (może to być choćby szczoteczka do zębów).
Badanie jest bezpieczne. Wykonuje się je pod stałą kontrolą USG. W Polsce to badanie wykonuje 5 najlepszych specjalistów.
Jeśli rodzice życzą sobie poznać stan zdrowia ich dziecka i sprawdzić je pod kątem występowania różnych chorób genetycznych, takich jak zespół Downa – również takie informacje podczas tego badania mogą otrzymać.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!